30 tysięcy złotych w każdym z 8 okręgów przeznaczonych zostanie na działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń, wystaw itp. Co konkretnie zostanie zrealizowane? O tym zadecydują mieszkańcy w głosowaniu, które rusza 16 października. Wśród propozycji zgłoszonych przez chorzowian znalazła się m.in.: gra terenowa na Żabich Dołach, wirtualny spacer po miejscach związanych z Ruchem Chorzów czy stworzenie Centrum Młodzieżowego Filmu Amatorskiego.
- Budżet obywatelski w Chorzowie nie ma stałej formuły - co roku coś zmieniamy i poprawiamy bazując na ocenach mieszkańców i naszych doświadczeniach jako organizatorów - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. - W zeszłym roku na kartach do głosowania po raz pierwszy pojawiły się projekty społeczne. Aby zachęcić chorzowian do zgłaszania takich propozycji, w tej edycji utworzyliśmy dla nich osobną pulę pieniędzy. Dzięki temu pomysły na festyn czy wystawę nie muszą konkurować z dużymi inwestycjami, takimi jak np. remont drogi - dodaje prezydent.
W trwającym właśnie głosowaniu chorzowianie mają do rozdysponowania 10 punktów: 5 na projekty społeczne i 5 na inwestycyjne. Te drugie to wszelkie działania mające charakter budowy czy modernizacji takich elementów infrastruktury jak np. place zabaw, skwery, jezdnie. Na ten cel w każdym okręgu przeznaczone zostanie 300 tys. zł. Wśród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców znalazła się m.in. budowa ścianki do boulderingu przy ul. Skargi, utworzenie ścieżki zdrowia w Parku Redena czy budowa pumptrucku w Chorzowie Batorym, czyli rowerowego placu zabaw. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.bo.chorzow.eu. Specjalne punkty do głosowania utworzono w Urzędzie Miasta oraz we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie. Głosowanie potrwa do 27 października do północy, a wyniki można na bieżąco śledzić na stronie chorzowskiego budżetu obywatelskiego. Pula środków w 5. edycji to 2 mln 640 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze