W połowie grudnia ub.r., na wysepce u zbiegu ulic Kościuszki i Moniuszki, zamontowany został stary, mierzący trzy metry wysokości młot hutniczy. Urządzenie, które jeszcze kilkanaście lat temu pracowało w Hucie Batory, zostało wyprodukowane w 1960 r., w bytomskiej Hucie Zygmunt. Eksponat – jak przekazało nam biuro prasowe urzędu miasta – nawiązuje do hutniczej przeszłości Chorzowa, a także zwiastuje utworzenie w mieście Muzeum Hutnictwa.
Prace nad przygotowaniem szczegółowej dokumentacji projektowej już się zakończyły. Była ona niezbędna podczas ubiegania się o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ten weekend władze miasta poinformowały, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało środki na przeprowadzenie inwestycji. - Przed nami teraz wiele pracy... ale już nie możemy doczekać się jej efektów – powiadomił urząd miasta za pośrednictwem Facebooka.
Co ma się znaleźć w muzeum? Oprócz maszyn wprowadzonych w ruch jałowy, dostępna będzie sala audiowizualna, gdzie możliwe będzie wyświetlanie filmów o tematyce związanej z hutnictwem. W planach jest także utworzenie sali, w której będą się odbywać ekspozycje sztuki związanej z hutnictwem w naszym regionie. Zwiedzającym towarzyszyć będą efekty świetlne i słuchowe – w tym m.in. walenie młotów pochodzące z wnętrza zgromadzonych w tym miejscu eksponatów.
Muzeum ma powstać w kompleksie budynków należących do dawnej elektrowni Huty Kościuszko. Obiekty zostały już częściowo wyremontowane, pojawiły się w nich również pierwsze eksponaty. Niektóre z nich, jak choćby młot parowy firmy Brinckmann & Co z 1898 r czy twardościomierz Brinella firmy Alpha z 1905 r., mogliśmy oglądać m.in. podczas Industriady. Część eksponatów pochodzi również z muzeum zakładowego Huty Batory...
Są to m.in. przyrządy pomiarowe elektryczne i laboratoryjne, a także zegary, modele maszyn, elementy wyposażenia działów łączności, administracji, konstrukcyjnego oraz fotograficznego. Na rzecz przyszłego muzeum przekazane zostały również dokumentacje historyczne w postaci zdjęć, archiwaliów i korespondencji, a także meble i obrazy. Część eksponatów była już prezentowana podczas wystaw organizowanych w muzeum przy ul. Powstańców 25.
Napisz komentarz
Komentarze