Choć powyższa sytuacja może wydać się mało prawdopodobna, to wbrew pozorom do takich dochodzi coraz częściej, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń wpływających do Straży Miejskiej oraz Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, dotycząca właśnie napotkania różnego rodzaju dzikich zwierząt w mieście. W związku z coraz większą liczbą takich sytuacji, chorzowski magistrat informuje, jak należy postępować w takiej sytuacji:
Usunięcie zwierzęcia z naturalnego środowiska może nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach – gdy znajduje się ono w okolicznościach zagrażających życiu lub stwarza zagrożenie dla ludzi lub innych zwierząt.
W przypadku napotkania jakiegokolwiek ptaka (pisklęcia bądź dorosłego osobnika) przy ruchliwej drodze lub w innym miejscu dla niego niebezpiecznym, należy przenieść go na trawnik lub posadzić na najbliższym drzewie lub krzaku, skąd na pewno będzie w stanie przywołać inne osobniki. W przeciwieństwie do ssaków ptaki mają bardzo słaby węch i nie ma obawy, że dorosłe osobniki wyczują na pisklęciu zapach człowieka i przestaną się nim zajmować.
Faktycznej pomocy człowieka wymagają jedynie ptaki (i inne zwierzęta) z wyraźnymi objawami zranienia lub choroby (np. bardzo zły stan upierzenia, brak reakcji na zbliżanie się człowieka, problemy z oddychaniem).
Należy pamiętać, że zwierzęta usunięte bez uzasadnionej przyczyny z naturalnego środowiska i zabrane do domu lub przekazane do ośrodka rehabilitacyjnego mają w przyszłości mniejsze szanse na normalne funkcjonowanie.
Źródło: UM Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze