Projekt prowadzą nauczyciele Celina Konieczny oraz Krzysztof Grala, zaś uczestnikami jest grupa 35 uczniów. Zajęcia rozpoczęły się we wrześniu br. i zakończą się w kwietniu 2018 r. „Dniem Kultury Żydowskiej”. Do tej pory miały miejsce trzy spotkania: pierwsze wprowadzające do historii Żydów w starożytności i średniowieczu, drugie omawiające problem holokaustu i moralności, połączone z projekcją filmu „Syn Szawła” w kinie Światowid w Katowicach oraz trzecie dotyczące obyczajowości żydowskiej. Te ostatnie odbyły się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. W czasie warsztatów uczniowie poznawali życie codzienne Żydów, a w szczególności rolę kobiety w judaizmie.
Uczestnicy projektu zwiedzili również Dom Przedpogrzebowy oraz cmentarz żydowski w Gliwicach. W dalszej fazie projektu przewidziane są m.in. wyjazd do Auschwitz oraz warsztaty antydyskryminacyjne w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.
Dlaczego dwoje nauczycieli z IV LO podjęła się tak trudnego tematu? Głównymi celami przedsięwzięcia są przede wszystkim uwrażliwienie młodzieży na przejawy dyskryminacji, hejtu i mowy nienawiści oraz przygotowanie jej na współżycie w społeczeństwie wielokulturowym.
Źródło: Krzysztof Grala
Napisz komentarz
Komentarze