W jutrzejszy poniedziałek, czyli 1 sierpnia odbędzie się kolejne spotkanie skansenowskiego cyklu. Omawianym obiektem będzie Kościół z Nieboczów. Nieboczowy są mało znaną polską wsią należącą do województwa śląskiego. Pierwsze wzmianki o wiosce, będącej wówczas leśną osadą drwali i flisaków (osób zajmujących rzecznym transportem towarów), pochodzą z 1240 roku. Nazwa wsi, Nieboczowy, mająca w sobie zwrot „bocz” od boku, ma swoje źródło w tym iż osada jest położona na uboczu lub zboczu rzeki – prawym brzegu Odry.
Omawiany kościół w Nieboczowach znajdował się aż do 1975 roku i należał do parafii pod wezwaniem św. Józefa Robotnika, a do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” trafił w 1995 roku.
Spotkanie będzie przebiegało według ogólnego programu dla wszystkich spotkań:
1. Wizyta w omawianej chałupie, gdzie dzieci będą mogły nabyć wiedzy o jej mieszkańcach, ich życiu i pracy. Dodatkowo mogą się nauczyć wybranej śląskiej zabawy i wziąć udział w quizie związanym z tematyką danego dnia.
2. Zabawy plastyczne i zagadki związane ze zwiedzanym obiektem oraz z działalnością Muzeum.
3. Zabawy muzyczne na scenie.
Zabawa rozpoczyna się o godzinie 10:00 i trwać ma do godziny 11:00. Podczas spotkania przewidziane są dodatkowe konkursy oprócz quizu z pierwszego punktu. Na wydarzenie zaproszone są zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane. W trakcie imprezy będzie dostępna wypożyczalnia sprzętu sportowego. Wstęp na zabawę jest bezpłatny, dodatkowo spotkanie ma charakter w pełni otwarty, nie trzeba się na nie uprzednio zapisywać.
Na teren Muzeum można wejść wcześniej. Park jest udostępniony bez opłat od godziny 9:00. Z relacją z poprzedniego spotkania, które dotyczyło domostwa Sołtysa, można zapoznać się tutaj.
Źródło: Muzeum GPE w Chorzowie, Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze