STYCZEŃ
Rozpoczął się montaż krzesełek na Stadionie Śląskim, a więc jeden z ostatnich etapów zwiastujący pomyślne zakończenie wszystkich prac i otwarcie obiektu do ponownego użytku we wrześniu. Liczba siedzisk, które należało zamontować wynosiła dokładnie 54017 krzesełek. Oczywiście wszystkie w barwach żółtych oraz niebieskich.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizowana po raz 25, gościła również w Chorzowie. Wolontariusze z charakterystycznymi puszkami, poruszali się ulicami naszego miasta. Nie zabrakło także wielu rzeczy przeznaczonych na aukcję. Najciekawszą z nich był wybór utworu, który w walentynki zostanie odtworzony z wieży zegarowej urzędu. Dodatkowo na lodowisku przy ul. Katowickiej został rozegrany mecz hokeja pomiędzy Kojotkami Naprzód Janów oraz Drużyną Wielkiego Serca. W Parku Śląskim zorganizowano III bieg z sercem WOŚP oraz pierwszą edycję jego odpowiednika w dyscyplinie nordic walking. Sam Park na aukcję wystawił nazwę jednej ze swoich alejek. Swoją cegiełkę do całości dołożył także Starochorzowski Dom Kultury, w którym odbyła się II edycja „WOŚP w rytmie zumby”.
Ruch Chorzów decyzją komisji licencyjnej został ukarany odjęciem ośmiu punktów, w związku z nieuregulowaniem należności finansowych. Ostatecznie kara została zmniejszona do czterech ujemnych „oczek”. Całość była jednak kolejnym poważnym sygnałem o kłopotach panujących na niebieskim okręcie, który zmierzał kursem w szeregi I ligi...
LUTY
Wiele osób do czerwoności rozgrzewała sprawa połączenia chorzowskich szpitali, a dokładniej włączenia Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii do Zespołu Szpitali Miejskich. Zabieg miał na celu podniesienie standardów w chorzowskiej służbie zdrowia, a także zwiększenie szans na dodatkowe dofinansowania dla obu placówek.
Po raz dwudziesty w historii Chorzowa, zostały przyznane Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu. Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury „Batory”. Lauraetami w poszczególnych kategoriach zostali: Magdalena Gorzkowska, Maciej Polok, Aneta Kowaluk, Sonia Krause-Kałan, Ireneusz Kiwic oraz Józef Cebularz.
Zawirowań i kłopotów chorzowskiego Ruchu ciąg dalszy. Przede wszystkim Komisja Odwoławcza PZPN podtrzymała zakaz transferowy, nałożony na zespół z ulicy Cichej. Fakt ten generował dalsze pół roku bez możliwości zakontraktowania nowych zawodników. Janusz Paterman przejął akcje Niebieskich, należące do Dariusza Smagorowicza, co zakończyło pewien etap w historii Ruchu. Kilka dni później do wiadomości została podana informacja, mówiąca o tym, że Aleksander Kurczyk przestał pełnić funkcję prezesa chorzowskiej drużyny, pozostając jednak przewodniczącym Rady Nadzorczej. Wszystkie znaki na niebie i ziemi zwiastowały powrót Janusza Patermana, na zwolnione przez Kurczyka stanowisko. Świadczyło o tym przede wszystkim wspomniane objęcie akcji i stanie się przez chorzowskiego restauratora większościowym udziałowcem.
MARZEC:
Początek marca zakończył bezkrólewie na Cichej. Rada Nadzorcza wybrała nowego prezesa klubu, a został nim zgodnie z przypuszczeniami większościowy udziałowiec – Janusz Paterman. Chorzowski biznesmen, miał okazję pełnić tę funkcję klika miesięcy wcześniej, tuż po udzieleniu przez miasto wsparcia dla Ruchu w postaci pożyczki na kwotę 18 mln złotych. Ówczesne rządy Patermana nie trwały nawet miesiąca, a było to najprawdopodobniej spowodowane brakiem porozumienia w kwestii transferu Mariusza Stępińskiego.
Trwała dyskusja związana z fuzją chorzowskich szpitali. Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, bowiem doszło nawet do pikiety organizowanej przez społeczny komitet obrony szpitala pod chorzowskim magistratem. W akcję zaangażowany był Grzegorz Szpyrka – dyrektor Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii, co dla sternika placówki zlokalizowanej przy ulicy Truchana skończyło się utratą stanowiska i przejęciem jego dotychczasowych obowiązków przez Włodzimierza Kaczmara. W opinii władz miasta, rolą dyrektora nie powinno być eskalowanie konfliktu, a raczej tonowanie nastrojów i dążenie do porozumienia.
Marzec ewidentnie był miesiącem zmian personalnych w wielu miejscach. Prezes Parku Śląskiego, Andrzej Wyrobiec zrezygnował z dalszego pełnienia swojej funkcji. W związku z tym Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku S.A, wybrała nową osobę na te stanowisko. Prezesem Parku Śląskego została Aneta Moczkowska, która do tej pory była Sekretarzem Województwa Śląskiego.
Już jutro kolejna część naszego podsumowania!
fot.: własne/Urząd Miasta Chorzów/Ekstraklasa
Napisz komentarz
Komentarze