Dnia 8 sierpnia odbędzie się już szóste spotkanie w ramach „Wakacji w skansenie”, tym samym jest to przedostatnie spotkanie tematyczne, powiązane ściśle z budynkiem i jego historią – bo choć przed dzieciakami jeszcze dwa poniedziałki w muzeum, to ostatni będzie podsumowaniem wszystkich minionych dni. Wydarzenie, jak za każdym razem, rozpocznie się o godzinie 10:00, a zakończy o 13:00. Przyjść mogą wszyscy zainteresowani – mile widziane są zarówno osoby przybyłe indywidualnie jak i grupy zorganizowane.
Podczas spotkania dzieci będą mogły zajrzeć do wybranego obiektu i posłuchać opowieści o jego mieszkańcach, ich życiu i pracy. Przewidziane są również zabawy, konkursy i atrakcje plastyczne oraz muzyczne. Oprócz tego, będzie również czynna wypożyczalnia sprzętu sportowego.
Omawianym obiektem będzie wspomniana na wstępie kuźnia z Zamarsk o dwuspadowym dachu z krytym gontem z 1846 roku. Zamarski to polska wieś położona w województwie śląskim w powiecie cieszyńskim i jest to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim.
Kuźnia jest budynkiem przeznaczonym do prac kowalskich, a w jej wyposażenie wchodzą m.in. paleniska czy kowadła, a czasem i miejsca do podkuwania koni oraz inne stanowiska pomocnicze.
To miejsce pracy kowala, którego rzemiosło polega na kształtowaniu metali na gorąco po ogrzaniu ich do temperatury mięknięcia. Kowalstwo, od czasu wytopu metalu z rud metali, stało się jednym z najważniejszych zawodów wykonywanych przez człowieka. Obecnie istnienie kuźni traci na znaczeniu przez powstawanie nowocześniejszych warsztatów mechanicznych, a kowalstwo nabrało charakteru rzemiosła bardziej artystycznego – służy do tworzenia ozdobnych bram, furtek i przęseł czy w postaci metaloplastyki do wykonywania metalowych płaskorzeźb.
Na teren skansenu można wejść już od godziny 9:00. Bezpłatnie. Teren parku jest udostępniony do zwiedzania spacerowego, bez udostępniania wnętrz obiektów. Z relacją z jednego ze spotkań, którego tematyką był dom sołtysa, można zapoznać się tutaj.
Źródło: Wikipedia, Muzeum GPE w Chorzowie
Napisz komentarz
Komentarze