Kiedy mówimy o zaćmieniu Księżyca? Takie zjawisko występuje gdy naturalny satelita Ziemi znajduje się po przeciwnej stronie naszej planety niż Słońce oraz wejdzie w cień Ziemi. Dziś zbiegnie się ono z okresem tzw. superpełni, czyli pełni Księżyca widocznej w czasie, gdy ten znajduje się w punkcie orbity najbliższym Ziemi.
Więcej na ten temat powiedział nam Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego:
Superpełnia, nazywana w języku angielskim „blue moon”, wystąpi już po raz drugi w tym miesiącu, co zdarza się raz na kilka lat. Nie oznacza to jednak, że tego dnia Księżyc będzie niebieski. Powiedzenie "once in blue moon", od którego pochodzi nazwa, oznacza, że coś dzieje się bardzo rzadko. Zjawisko dokładnie takie jak dziś, na zachodniej półkuli, zdarzyło się po raz ostatni 31 marca 1866 roku.
Początek zaćmienia półcieniowego nastąpi o godz. 11:51, a zaćmienia częściowego - o godz. 12:48. W dalszej kolejności nastąpi początek zaćmienia całkowitego (13:52), maksimum zaćmienia (14:31), koniec zaćmienia całkowitego (15:08), koniec zaćmienia częściowego (16:11), koniec zaćmienia półcieniowego (17:08). Niestety obserwatorzy w Polsce, gdzie Księżyc zacznie wschodzić dopiero ok. godz. 16:30, będą mogli obserwować jedynie końcówkę tego zjawiska.
Transmisję wydarzenia będzie prowadzić NASA. Zjawisko będzie można obserwować POD TYM ADRESEM.
Fot.: NASA
Napisz komentarz
Komentarze