W „złotej dziesiątce” znalazły się kolejno: Spodek, Planetarium Śląskie, „Kukurydze” i „Gwiazdy”, pomnik Powstańców Śląskich, hala Kapelusz, Pałac Młodzieży, Biblioteka Śląska, Zenit, Superjednostka i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Tysiącleciu. W konkursie pod uwagę brane były wyłącznie obiekty wybudowane w drugiej połowie XX wieku.
Na temat wyróżnienia wypowiedział się dyrektor Planetarium Śląskiego. - Konkurencja była spora. Tym bardziej cieszy więc, że zajęliśmy w tym konkursie tak wysokie miejsce, ustępując jedynie Spodkowi, który jest architektoniczną ikoną naszego województwa. To miłe, że również fachowe oko eksperta architektury, potrafi dostrzec walory konstrukcji chorzowskiego planetarium – zaznacza Lech Motyka.
Dlaczego w konkursie na obiekty architektoniczne Katowic pod uwagę brany był obiekt z Chorzowa? - Ponieważ kiedy budowano Planetarium Śląskie, leżało ono właśnie w stolicy województwa, która wówczas nosiła nazwę Stalinogród – wyjaśnia Lech Motyka.
Konkurs jest częścią projektu realizowanego pod kierownictwem prof. dra hab. Jana Malickiego, który dotyczy dziedzictwa architektonicznego, dorobku zawodowego oraz biografii twórców najważniejszych obiektów w województwie śląskim II połowy XX wieku.
Fot.: Planetarium Śląskie
Napisz komentarz
Komentarze