Celem projektu jest ograniczenie używania konopi lub zaprzestanie ich używania wśród osób chętnych do zmiany wzorca używania. Program skierowany jest do osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia używających przetworów konopi w sposób problemowy oraz rodzin i bliskich osób używających. Program pt. CANDIS obejmuje 11 indywidualnych sesji terapeutycznych, w tym jedna poświęcona szczegółowym określeniem historii używania i określenie aktualnych wzorców.
Zajęcia koncentrują się na budowaniu motywacji do zmiany zachowania oraz wzmacnianiu kompetencji i umiejętności przydatnych w utrwalaniu pożądanych zachowań. Interesującym założeniem programu jest fakt indywidualnego ustalania celów terapii przez pacjenta i terapeutę. Akceptowalnym celem jest zatem zarówno abstynencja, jak i ograniczenie używania marihuany czy innych przetworów konopi – informuje Górnośląskie Stowarzyszenie "Wspólnota" .
Osoby różnią się zarówno motywami sięgania po substancje psychoaktywne, jak również podatnością na oddziaływania a także momentem w którym decydują się na zmianę i podjęcie terapii. Dlatego sesje terapeutyczne będą dobierane w sposób indywidualny. Dla każdej osoby przewidziano 6 miesięczny cykl, obejmujący 24 spotkania.
- Marihuana czy haszysz w bardzo dużych dawkach może wywoływać trwałą psychozę. U niektórych osób regularnie palących marihuanę można zaobserwować występowanie zaburzeń lękowych, koszmarów sennych oraz stanu depresyjnego, spotęgowanego obniżonym nastrojem, brakiem motywacji do działania, poczuciem bezradności i nikłą koncentracją na realizacji różnych celów w życiu – zaznaczają terapeuci.
Długoletnie używanie marihuany może być także przyczyną labilności emocjonalnej oraz anhedonii (spłycenia emocjonalnego). W niektórych przypadkach zmiany w funkcjonowaniu psychicznym wymagają konsultacji psychiatrycznej oraz podjęcia farmakoterapii. Powyższe zmiany w funkcjonowaniu psychicznym dotyczą także osób bliskich użytkowników konopi stąd konieczność konsultacji również tych osób.
Program realizowany jest przez Górnośląskie stowarzyszenie "Wspólnota" i jest współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.
Zainteresowani mogą umówić się na spotkanie dzwoniąc pod nr tel.: 576 704 519.
Napisz komentarz
Komentarze