W 2017 roku w wyniku 1026 czynności sprawdzających, przeprowadzono 204 kontrole. Podczas nich nałożonych zostało 26 mandatów, 9 osób pouczono, a 4 osoby zostały skazane wyrokiem sądowym. - W bieżącym roku na podstawie 178 czynności sprawdzających, takich kontroli zrealizowano 45 i 8 osób zostało ukaranych mandatem karnym – informuje w komunikacie chorzowska straż miejska.
Wybierając miejsca, które w sezonie grzewczym w pierwszej kolejności objęte zostały działaniami, uwzględniono dane dotyczące wcześniej ujawnionych przypadków spalania odpadów, jak również interwencje od mieszkańców. Na chwilę obecną kontrole prowadzone są w obecności rzeczoznawcy firmy współpracującej ze strażą miejską, który w razie potrzeby pobiera próbkę z paleniska celem przeprowadzenia badania laboratoryjnego. Na podstawie wydanej ekspertyzy można stwierdzić czy doszło do spalania odpadów, a następnie doprowadzić do ukarania sprawcy.
Spalanie odpadów jest nielegalne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Najczęściej spalane są opakowania z tworzyw sztucznych, butelki plastikowe, stare meble, kartony i folie. Jest to dość powszechny proceder, który jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. - Przypomnijmy, że uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym jest zagrożone karą do 3 lat więzienia – informują strażnicy miejscy.
Niezależnie od prowadzonych kontroli, funkcjonariusze na bieżąco prowadzą intensywne działania związane z ekologią. W tym m.in.:
- kontrole i obserwacje „dzikich wysypisk”,
- kontrole czystości w obrębie nieruchomości,
- kontrola czystości chodników (zaleganie błota, liści, śniegu) przylegających do granic nieruchomości,
- kontrole punktów skupu złomu,
- edukacja dzieci i młodzieży w trakcie realizacji zadań profilaktycznych,
- egzekwowanie przepisów Ustawy o ochronie zwierząt,
- działania zmierzające do usuwania wraków pojazdów z terenu miasta.
Źródło: Straż Miejska
Fot.: Flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze