Dożynki, nazywane jeszcze Świętem Plonów czy Wieńcami, są ludowym świętem połączonym z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dawniej, za czasów przedchrześcijańskich było to etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej, czyli 23 września. Natomiast współcześnie dożynki są zwykle obchodzone w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. W dzisiejszych czasach podziękowania za plony składane są zwykle chrześcijańskiemu Bogu i Matce Bożej, jednak zdarza się, że wciąż dziękuje się i etnicznym słowiańskim bożkom. Zwyczaj ten kultywują mniejszości wyznaniowe odwołujące się do etnicznych wierzeń Słowian. Dożynki kończy najczęściej festyn ludowy.
Dożynki skansenowskie będą miały miejsce również w niedziele, zgodnie z dawnym zwyczajem. Pełna nazwa imprezy plenerowej, która obędzie się 21 sierpnia w ten weekend, brzmi „Dożynkowy Plon Niesiemy”. Podczas dożynek będzie można zobaczyć pokazy koszenia kosą, uczestniczyć we wspólnym układaniu snopków siana, ubieraniu wozów dożynkowych oraz korowodzie dożynkowym. Na zakończenie jest zaplanowana zabawa „u Sołtysa” z Zespołem „Bojszowianie” oraz Kapelą Góralską Zbójnicy.
Ponadto podczas skansenowskiej imprezy odbędą się również niezwiązane z tematyką dożynek, ale równie ciekawe wydarzenia: spotkanie z młynarzem i pokaz pracy młyna oraz wystawa interaktywna młynarstwa tradycyjnego, na której przybyli będą mogli spróbować swoich sił m.in. w mieleniu ziarna na żarnach. To wszystko czeka na was 21 sierpnia.
Ale, ale! To wciąż nie wszystko, bo na godzinę przed rozpoczęciem imprezy będzie jeszcze miało miejsce otwarcie wystawy „Chleba Naszego Powszedniego” prezentującej twórczość rzeźbiarską Józefa Macha z Brennej.
A oto jak wygląda program Dożynek:
13.00 - Budynek Dyrekcji/ galeria na I piętrze - otwarcie wystawy „Chleba Naszego Powszedniego” prezentującej twórczość rzeźbiarską Józefa Macha z Brennej
14.00 - Duża Łąka – START DOŻYNEK, pokaz koszenia, układanie snopków siana, strojenie wozów dożynkowych
14.40 - wyjście korowodu (Duża Łąka)
15.00 - msza św. dożynkowa
15.40- zabawa u Sołtysa (chałupa z Panewnik) z Zespołem Bojszowianie oraz Kapelą Góralską Zbójnicy
Spichlerz z Warszowic – wystawa młynarstwa tradycyjnego
Młyn z Imielina - pokaz pracy młyna/ spotkanie z młynarzem.
Chorzowskie Muzeum GPE w niedziele jest otwarte od godziny 10:00 do 21:00. W dni podczas których w skansenie odbywają się imprezy plenerowe obowiązują ceny biletów wstępu imprezowych: normalny 9zł, ulgowy 7zł i specjalny 1zł (przysługuje osobom niepełnosprawnym, dzieciom od 3 do 7 lat, i opiekunom grup). W skansenie obowiązuje Karta Dużej Rodziny, w związku z czym dla jej posiadaczy sprzedawane są bilety wstępu imprezowe KDR: normalny 4,50zł i ulgowy 3,50zł.
Źródło: Muzeum GPE Chorzów; Wikipedia
Napisz komentarz
Komentarze