Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 18 listopada 2024 19:27

Planujesz budowę domu? Sprawdź czym kierować się przy zakupie projektu

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym jak również domy piętrowe, oraz parterowe. Są to projekty domów nie tylko z dachem dwupołaciowym, ale także z tradycyjnym dachem kopertowym, lub wielospadowym. Jest to ponowny powrót do mody na domy z piętrem zarówno w stylu klasycznym, a także nawiązujących swą architekturą do domów o charakterze wygodnych willi miejskich, czy niewielkich willi podmiejskich, lub okazałych, rozbudowanych parterowych rezydencji. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym jak również domy piętrowe, oraz parterowe. Są to projekty domów nie tylko z dachem dwupołaciowym, ale także z tradycyjnym dachem kopertowym, lub wielospadowym. Jest to ponowny powrót do mody na domy z piętrem zarówno w stylu klasycznym, a także nawiązujących swą architekturą do domów o charakterze wygodnych willi miejskich, czy niewielkich willi podmiejskich, lub okazałych, rozbudowanych parterowych rezydencji.
Planujesz budowę domu? Sprawdź czym kierować się przy zakupie projektu

Domy w tradycyjnym stylu to zazwyczaj domy przekryte dachem dwuspadowym, lub o wielu połaciach. Tutaj raczej nie spotyka się zadaszenia domu dachem płaskim, który z kolei często stosowany jest w supernowoczesnych domach. Wyjątek stanowią wille miejskie z początku XX wieku oraz słynne kostki z czasów PRL.

Współczesne domy w nowoczesnej architekturze charakteryzują się również zadaszeniem dachami dwu-, lub wielopołaciowymi. Na wybory inwestorów wpływa także rodzaj zabudowy panujący w otoczeniu działki, jak również wytyczne i szczegółowe przepisy, wyznaczone przez plan zagospodarowania przestrzennego, a w razie jego braku w danej okolicy- warunki zabudowy dla działki.

Ważnym czynnikiem przy wyborze właściwego projektu jest również koszt budowy danego domu i oczywiście warunki oraz zasoby finansowe inwestora.

Należy tutaj wspomnieć o możliwości właściwego wykorzystania w projekcie innowacyjnych rozwiązań technologiczno-instalacyjno-budowlanych, związanych z zastosowaniem proekologicznych i energooszczędnych systemów. I tutaj zastosowanie np. instalacji solarnej, czy fotowoltaicznej sprawdzi się bez problemu na domach z dachami dwuspadowymi. Przy dachach kopertowych, czy wielopołaciowych może być to już utrudnieniem, zaś przy dachach płaskich montaż paneli solarnych, czy fotowoltaicznych wymaga odrębnej konstrukcji na dachu, czy na terenie działki. To może niekorzystnie wpłynąć na obciążenia dachu, a w przypadku konstrukcji stawianej na działce może po prostu oszpecić ogród, dom i jego otoczenie.

I tutaj na wybór rodzaju dachu wpływają wspomniane już koszty budowy domu, bowiem najtańszym rozwiązaniem będzie dach dwuspadowy, droższym wariant dachu cztero-, lub wielopołaciowego, a przy dachach płaskich koszty budowy znacząco wzrosną.

Do zalet dachów dwuspadowych zaliczyć możemy przede wszystkim prosty montaż więźby dachowej oraz ułożenie poszczególnych warstw dachowych wraz z pokryciem, gdzie będzie mała strata materiałów.

Przy dachach wielopołaciowych, zarówno montaż więźby, jak i warstw, czy pokrycia dachowego wygeneruje znaczne odpady materiałów, co oczywiście zwiększa nakłady i czas budowy. Przy dachach takich dużym utrudnieniem jest także wykonanie obróbek blacharskich, zwłaszcza w trudnych miejscach przy koszach, czy lukarnach, a i montaż więźby też już nie jest tak łatwy jak w przypadku dachów dwupołaciowych. Wymaga to już sporej fachowości i znajomości przedmiotu od ekipy wykonawczej. Innym czynnikiem jest usuwanie śniegu z połaci dachowej i tutaj najlepszym wariantem są dachy o dość sporym nachyleniu, gdyż im mniejszy kąt połaci dachowej tym większy problem z odprowadzeniem wody, czy śniegu z dachu. To właśnie jest dużym wyzwaniem przy dachach płaskich, bowiem albo inwestor musi liczyć się z tym iż zimą będzie musiał systematycznie usuwać śnieg sam odśnieżając dach, lub będzie musiał ponieść większe koszty przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań dotyczących odwodnienia dachu płaskiego.

Na dachach płaskich montuje się wówczas dodatkowe odwodnienia dachowe i w zależności od spadku mogą to być korytka odwadniające na zasadzie odwodnień liniowych z dachu płaskiego o połaci z jednym spadkiem. Przy dachach płaskich z podwójnym spadkiem często montowane są korytka odwadniające, lokalizowane na środku dachu, zaś przy wielu spadkach stosuje się odwodnienia punktowe. Można też zastosować większe rynny przy jednym spadku na dachu. Takie rozwiązania szczególnie wymagają zastosowania odpowiednich izolacji oraz wielu odpowiednich warstw na dachu płaskim. Do usprawnienia odprowadzenia wód opadowych, a w szczególności śniegu zimą na dachach płaskich montuje się specjalne maty grzewcze, które podgrzewając dach pozwalają na szybkie samoczynne usunięcie śniegu z dachu. Innym wariantem są specjalne wkłady grzewcze do rynien. Tutaj koniecznym jest wykonanie technologicznych rozwiązań na szczelność pokrycia dachowego i zastosowanie wysokiej jakości odwodnień, czy obróbek blacharskich wraz z odpowiednim orynnowaniem. Ogólnie takie działania zarówno prowadzone przez projektantów jak i inwestorów, wymuszają poniekąd wprowadzane coraz, to nowe i zarazem bardziej "surowe" wymagania i przepisy unijne.

Innym istotnym kryterium przy wyborze projektu domu oprócz jego architektury czy bryły, jest także odpowiednia funkcjonalność i optymalna wygoda, a także co najważniejsze niskie koszty związane z eksploatacją i użytkowaniem domu. Warto też wspomnieć o technologii wznoszenia domu, gdzie coraz częściej tradycyjne domy murowane wypierane zostają na rzecz domów w drewnianym szkielecie, czy z bala, właśnie z dachami dwu-, lub wielopołaciowymi. Takich domów raczej nie zadasza się dachem płaskim.

Rodzina dwu, czy trzyosobowa zdecyduje się zazwyczaj na niewielki dom o prostej architekturze. Będzie to wtedy parterowy dom, właśnie z dachem dwuspadowym, lub z niewielkim poddaszem do ewentualnego zagospodarowania na cele użytkowe, zaś większa rodzina wybierze projekt obszernego domu najczęściej z piętrem i poddaszem, spełniający wszelkie oczekiwania przyszłych domowników. Obecnie domy w drewnianym szkielecie wychodzą też nieznacznie taniej, niż budowa domu murowanego, który wymaga szczególnych rozwiązań na docieplenia. Domy te charakteryzują się lekką i łatwą we wznoszeniu konstrukcją, zwłaszcza przy dachach, których konstrukcje najczęściej stanowią coraz powszechniej stosowane systemy drewnianych wiązarów kratownicowych. Ich montaż jest bardzo prosty i szybki, gdyż gotowe wiązary przygotowane na zamówienie, przywożone są bezpośrednio z zakładu produkcyjnego na budowę.

Warto też tutaj zaznaczyć, że niestety domy z płaskim dachem nie są nadal zbyt popularne, a wynika to w szczególności z bardzo obostrzonych zapisów urbanistycznych, wystawionych dla gmin. W naszym kraju domy jednorodzinne z płaskim dachem, choć w zasadzie często pożądane przez inwestorów nie w każdym regionie są możliwe do wykonania. Ogólnie można to podsumować w ten sposób, iż mało jest obszarów w naszym kraju, na których inwestor może sobie pozwolić na budowę domu z płaskim, lub prawie płaskim dachem. Również tam, gdzie jest to dozwolone i możliwe niestety nie zawsze jest właściwym wyborem, bowiem jak wcześniej wspomniano taki wariant dachu generuje spore koszty budowy. W przyszłości zaś, trzeba pogodzić się z koniecznością przeprowadzania okresowych i profesjonalnie wykonywanych konserwacji technicznych. Związane jest to z zastosowaniem specjalistycznych technologii, przy użyciu drogich materiałów, czy systemów. Także przy budowie takiego domu z płaskim dachem, inwestor musi liczyć się z koniecznością wynajęcia odpowiednich wykonawców, z fachowym przygotowaniem, a i projekt musi być szczególnie zaprojektowany. Takiego domu po prostu nie da się wybudować taniej samemu w tzw. systemie gospodarczym. Tutaj sprawdzi się tylko droższa metoda zleconej budowy. W przeciwnym razie, źle dobrana technika budowania i technologia wykonania dachu płaskiego, jak również nieodpowiednio dobrany projekt i "tanie wykonanie", będzie równała się dużymi problemami użytkowania domu. W szczególności będzie się to wiązało z wadliwie wykonanymi izolacjami przeciwwilgociowymi dachu, wraz ze źle zamontowanymi jego warstwami dachowymi, co w następstwie doprowadzi do przemakania i zawilgocenia poszczególnych elementów domu. Z pewnością to doprowadzi do kosztownych napraw i robót remontowych, czy dodatkowych i drogich prac konserwacyjnych.

Ciekawym i coraz częściej stosowanym wariantem są dachy o nieznacznym nachyleniu, czyli prawie płaskie wykonywane na zasadzie lekkiej konstrukcji drewnianej i pokryte papą termozgrzewalną, układaną i zgrzewaną w dwu- czy w trzech warstwach, co zapewnia wysoki stopień szczelności pokrycia. Tutaj też często oprócz tradycyjnej więźby krokwiowej stosuje się drewniane, lub stalowe kratownice, lub wiązary. Mogą to być dachy o jednym spadku, lub dwuspadowe o niewielkim kącie nachylenia połaci dachowej. To rozwiązanie wypiera drogie i trudne w wykonaniu tradycyjne stropodachy tzw. wentylowane na ściankach pełnych, czy ażurowych, lub stropodachy niewentylowane.

Innym istotnym czynnikiem przy wyborze projektu są domy energooszczędne. Oznacza to, że inwestorzy przy wyborze projektu przede wszystkim kierują się wymaganiami energooszczędności zwłaszcza tych, które dotyczą eksploatacji i optymalnego użytkowania domu. Dodatkowo ważnym czynnikiem przy projektowaniu domów jest zastosowanie proekologicznych technologii, podwyższających ich poziom energooszczędności, a w tym wysokie parametry cieplne domu.

Priorytetem przy wyborze projektu domu, jest właśnie zastosowanie licznych rozwiązań związanych z podniesieniem czynników energooszczędności budynku. To już nie jest luksus, czy kaprys, lecz powszechnie stosowane kryterium przy wyborze projektu domu, bowiem wymagania, czy wytyczne oraz przepisy podawane przez Unię Europejską, z roku na rok podwyższają wszelkie możliwe normy, które muszą być ściśle przestrzegane. Dodatkowo na rynku dostępne są programy rządowe z dofinansowaniem do budowy domów energooszczędnych, co również jest brane pod uwagę przez klientów przy wyborze projektu. Energooszczędność w budownictwie ogólnie wiąże się jeszcze z dość sporymi kosztami inwestycyjnymi, ale prowadzi zasadniczo do niskich kosztów eksploatacji domu, z czym dziś już inwestorzy chętnie się godzą. W dzisiejszych czasach, świadomość potencjalnego inwestora jest dużo większa niż jeszcze kilka lat temu. Obecnie, każdy kto przygotowuje się do budowy domu zdaje sobie sprawę z tego, iż dom nowoprojektowany i nowobudowany powinien spełniać wszelkie wymagania i normy domu energooszczędnego. Przy dachach dwu-, lub wielopołaciowych łatwiej jest uzyskać wysokie parametry związane z energooszczędnością. Niestety przy dachach płaskich jest to dość kłopotliwe i nadal dość skomplikowane. Duży nacisk tutaj, wywierają również nowoczesne rozwiązania i systemy zgodne ze środowiskiem naturalnym i jemu przyjazne, a już dostępne powszechnie na naszym rynku budowlanym. Wobec czego, z dużym powodzeniem wprowadzane są przez inwestorów technologie związane z odnawialnymi źródłami dotyczącymi ogrzewania domu i z innowacyjnymi systemami instalacyjnymi. Warto wymienić między innymi, wspomniane już nowoczesne instalacje systemów solarnych, fotowoltaicznych, czy energooszczędne rozwiązania na ogrzewanie pompą ciepła z wymiennikiem, czy kominkiem na drewno, biomasę, czy pellet, lub wysokowydajne kotły na ekogroszek, czy gazowe piece kondensacyjne, itp. Dobre projekty domów energooszczędnych można znaleźć na stronie pracowni MGProjekt - https://www.mgprojekt.com.pl

Często inwestorzy decydują się na tzw. układy mieszane, które dodatkowo wspomagają, czy podwyższają wydajność wybranego systemu grzewczego, co w sumie pozwala osiągnąć niższe koszty użytkowania domu i niewielkie straty ciepła, a dużą energetyczność i wydajność zastosowanego systemu. Należy też wspomnieć o tym, że inwestorzy przy pomocy projektantów, coraz częściej odchodzą od tradycyjnych wariantów i tak np. coraz powszechnym jest, rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej poszczególnych pomieszczeń w domu na rzecz nowoczesnych zespołów dla wentylacji mechanicznej, wraz z rekuperacją z odzyskiem ciepła. Takie rozwiązanie jest możliwe przy domach z dachem dwuspadowym, czy wielopołaciowym. Tutaj urządzenia do rekuperacji, czy wentylacji mechanicznej można bez problemu zamontować pod dachem w przestrzeni strychu, a nad poddaszem użytkowym, czy nad garażem.

Przy dachach płaskich elementy i urządzenia wentylacyjne trzeba zamontować na dachu i tutaj niestety zwiększa się dodatkowo obciążenie takiego dachu. Przy tego typu rozwiązaniach można często zrezygnować z budowy licznych kominów, co także zmniejsza koszty robót i ilości materiałów. Budowa kominów jest dodatkowym wyzwaniem, zwłaszcza przy wykończeniach na dachach. I takie właśnie projekty domów jednorodzinnych obecnie cieszą się największą popularnością co w kilku, krótkich zdaniach określić można jako "domy z przyszłością". Otóż "dom z przyszłością" to przede wszystkim dom ciepły i który jest energooszczędny. Tutaj również ważnym jest, aby zastosowane podczas budowy rozwiązania były w pełni proekologiczne i zgodne ze środowiskiem naturalnym oraz wybrane źródła grzewcze były odnawialne i wysokoenergetyczne. Dotyczy to między innymi także rodzaju zastosowanej konstrukcji dachu, jak i jego pokrycia dachowego oraz wykończeń. Inwestor podczas użytkowania i eksploatacji domu musi czuć, że koszty które poniósł przy inwestycji, wraz z kolejnymi sezonami powoli, ale systematycznie się zwracają, czyli wydatki na rachunki są optymalne i na jego kieszeń, a budowa domu w sumie nie została przeinwestowana.

Dom musi spełniać wysokie parametry cieplne i wszelkie normy energooszczędności, a zastosowane rozwiązania architektoniczno-konstrukcyjne i warianty technologiczne, powinny doprowadzić do uzyskania prawidłowego standardu eksploatacji. Dom jest wówczas komfortowy i wygodny pod każdym względem, zarówno użytkowym jak i funkcjonalnym oraz spełnia założone wcześniej oczekiwania domowników.

Również przy dachach skośnych można wygenerować dodatkową powierzchnię użytkową, lub na tzw. pomieszczenia techniczno-gospodarcze, co jest już całkowicie niemożliwe przy zastosowaniu dachu płaskiego. Tutaj warto nadmienić, iż wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań zarówno dla instalacji, jak i dla wykończeń, a w szczególności na odpowiednio dobranym rodzaju zadaszenia domu, jego optymalnej bryły, czy wprowadzonych na etapie budowy materiałów lub technologii wznoszenia domu może w dużym stopniu podnieść poziom zamieszkania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Radek NovotnyTreść komentarza: Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Dobrý den, Potřebujete půjčku s nízkou úrokovou sazbou 2%? Byla vám banka odepřena půjčka, protože nemáte žádné zajištění nebo špatný úvěr? Potřebujete půjčku k zahájení svého osobního podnikání? Jste unaveni z bankovního stresu? Pokud potřebujete další finanční prostředky na dlouhodobé a krátkodobé půjčky od 5 000 Kč do 80 000 000 Kč, pak jste na správném místě kontaktujte nás na e-mailu: [email protected]Data dodania komentarza: 29.08.2024, 04:16Źródło komentarza: Sylwester i Nowy Rok na chorzowskich drogachAutor komentarza: Radek NovotnyTreść komentarza: Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Dobrý den, Potřebujete půjčku s nízkou úrokovou sazbou 2%? Byla vám banka odepřena půjčka, protože nemáte žádné zajištění nebo špatný úvěr? Potřebujete půjčku k zahájení svého osobního podnikání? Jste unaveni z bankovního stresu? Pokud potřebujete další finanční prostředky na dlouhodobé a krátkodobé půjčky od 5 000 Kč do 80 000 000 Kč, pak jste na správném místě kontaktujte nás na e-mailu: [email protected]Data dodania komentarza: 29.08.2024, 04:16Źródło komentarza: Sylwester i Nowy Rok na chorzowskich drogachAutor komentarza: Radek NovotnyTreść komentarza: Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Nabídka půjčky!!! Dobrý den, Potřebujete půjčku s nízkou úrokovou sazbou 2%? Byla vám banka odepřena půjčka, protože nemáte žádné zajištění nebo špatný úvěr? Potřebujete půjčku k zahájení svého osobního podnikání? Jste unaveni z bankovního stresu? Pokud potřebujete další finanční prostředky na dlouhodobé a krátkodobé půjčky od 5 000 Kč do 80 000 000 Kč, pak jste na správném místě kontaktujte nás na e-mailu: [email protected]Data dodania komentarza: 29.08.2024, 04:15Źródło komentarza: Sylwester i Nowy Rok na chorzowskich drogachAutor komentarza: KatrinawhaniTreść komentarza: «Можете вам придвинуться река ми затем обеда? Я буду дома».Data dodania komentarza: 28.08.2024, 13:17Źródło komentarza: Netykieta, czyli dlaczego internetowe forum było lepsze niż social mediaAutor komentarza: HelcovaTreść komentarza: RYCHLÉ A SERIÓZNÍ FINANČNÍ ŘEŠENÍ: ( [email protected]) Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujete urgentně peníze na realizaci svých projektů? kolik potřebujete? Chcete jej obdržet do 24 hodin? Nabídka půjčky začíná od 20 000 Kč do 950 000 000 Kč s úrokovou sazbou 3%. Splácení úvěru začíná od (1 - 30 let) - (12 - 360 měsíců). Pokud potřebujete bezpečnou nouzovou půjčku bez problémů, kontaktujte mě rychle prostřednictvím e-mailu: [email protected] nebo whatsapp +420 606 913 816Data dodania komentarza: 27.08.2024, 10:52Źródło komentarza: Sylwester i Nowy Rok na chorzowskich drogachAutor komentarza: AdelaidaIdotaTreść komentarza: Свой архисовременный внешний вид рюха возымели держи территории США Америки, что-то около на 19 веждах.Data dodania komentarza: 27.08.2024, 04:37Źródło komentarza: Netykieta, czyli dlaczego internetowe forum było lepsze niż social media