Tradycji stało się zadość! W Batorym po raz kolejny zorganizowano Festiwal Teatralny. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 21 marca i potrwa do 28 marca. To niezwykłe wydarzenie, w które angażuje się cała szkoła, a głos decydujący należy do uczniów – to oni tworzą scenariusze do wystawianych spektakli, grają w nich, organizują całe przedsięwzięcie, dekorują szkołę. Nauczyciele głównie nadzorują i służą pomocą.
Festiwal każdego roku ma inny motyw, a tematyka przygotowywanych przedstawień jest bardzo różnorodna – w repertuarze znajdziemy komedie, kryminały, a nawet spektakle pokroju performance'ów. Każda edycja rozpoczyna się uroczystą inauguracją:
Spektakle są wystawiane na scenie dużej i małej. Mimo tego, iż uczniowie nie mają obowiązku przychodzić do szkoły w czasie wydarzenia, jest ona pełna do tego stopnia, że na przedstawienia na mniejszej sali nie każdemu udaje się wejść. Sala zwyczajnie nie jest w stanie pomieścić licznego grona zainteresowanych... Na Festiwal ochoczo przybywają również absolwenci szkoły!
Scenariusze i gra aktorska wzbudzają podziw. Przykładowo spektakl The Rolling Fish(er) robił wrażenie ilością nawiązań, scenariusz to intertekstualność w najlepszej postaci. W tekście znajdziemy odwołania do klasyki literatury, przysłów polskich, popkultury, a wszystko to razem zostało skomponowane w spójną całość, która bawi. Brawa należą się także występującym, bo gra aktorska poziomem dorównywała jakości scenariusza i była równie imponująca.
Oprócz organizacji festiwalu i dekorowania całej szkoły, uczniowie wydają także samodzielnie pismo dotyczące wydarzenia – Maseczkę, w której znajdują się recenzje wystawianych dzień wcześniej spektakli. Uczniowie przyznają, że ze względu na swą aktualność, czasem praca nad nią kończy się w środku nocy...
Część przedstawień już po premierze jest dostępna na kanale BatoryTV na platformie Youtube. Można tam zobaczyć m.in. spektakl pod tytułem Ustęp czyli historię o różnicach międzypokoleniowych, nawiązująca do twórczości Stanisława Wyspiańskiego, Adama Mickiewicza, a nawet... Juliana Tuwima.
Najlepsze spektakle można póżniej zobaczyć na deskach nieco większych scen, niż te szkolne - wybrame przedstawienia pokazywane są w teatrach instytucjonalnych, na przykład w najbliższym nam Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego czy Tetrze Nowym w Zabrzu.
Najbardziej niesamowite w całym tym wydarzeniu są świadomość uczniów i ich determinacja. Zależy im, przeżywają to, czerpią radość ze swoich działań, a także wyłapują własne błędy i starają się wynieść z nich naukę. Oby tradycja Batorego trwała, a każdy Festiwal był jeszcze bardziej owocny od tych w latach ubiegłych!
Napisz komentarz
Komentarze