- Przedstawimy trzy zestawy fotografii, utrzymanych w nieco odmiennej wobec siebie konwencji, a jednak połączonych wspólnym elementem. Tym elementem jest fascynacja tematem przemijania w sztuce. Ten motyw przewija się w niej bardzo często i od bardzo dawna. Przedstawimy go w wieloraki sposób – mówi o wystawie Krzysztof Paliński.
- Prace, które zaprezentuję podczas wystawy, zamykają się w dwóch obszarach mojego fotograficznego zainteresowania – autoportrecie (który traktuję jak lustro) oraz motywie labiryntu (przejawiającym się również w formie archiwum). Z pozoru wydaje się, że autoportret i labirynt to tematy niemożliwe do połączenia, dostrzegam jednak w tym zestawieniu ukryty sens – dodaje Kamil Myszkowski.
O jaki sens chodzi autorowi i jak twórcy podeszli do trudnego wyzwania, które przed sobą postawili? Tego będzie się można dowiedzieć 4 kwietnia w Galerii Kamienica (ul. Rynek 7/1). Wernisaż rozpocznie się o godz. 18:00.
***
Krzysztof Paliński to artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu ZPAF w latach 2017 – 2020. Nauczyciel, wykładowca, filmowiec niezależny związany z Ruchem Kina Nieprofesjonalnego na Górnym Śląsku. Od dziecka związany z życiem kulturalnym rodzinnego miasta Chorzowa. Absolwent kierunku Fotografia i Multimedia na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz kierunku Pedagogika na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest nauczycielem w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie. Instruktor Młodzieżowego Klubu Filmowego „WIATRAK”, przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chorzowie.
Kamil Myszkowski to artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne, współpracując z różnymi instytucjami. Jest autorem wystaw indywidualnych (m.in. „Trzecie oko”, „Krótka opowieść o taśmie filmowej”, „Nie jestem tą samą rzeką”, „Fotosynteza”, „Odwrócona Biblioteka”, „W przeczekaniu”, Projekt „Twarzysze”), a także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena – Muzeum w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych.
Źródło: własne/Galeria Kamienica
Fot.: Krzysztof Paliński/Kamil Myszkowski
Napisz komentarz
Komentarze