Dawniej plac zabaw to huśtawki, karuzela, piaskownica, drabinki, zjeżdżalnia i parę ławek wokół, na których odpoczywali opiekunowie pilnując bawiących się dzieciaków. Czas, a wraz z nim idący w parze postęp, mkną nieubłaganie do przodu, a dzieci stają się bardziej wymagające. Najbardziej popularne place zabaw to takie, które poza podstawowymi atrakcjami posiadają także dodatkowe i oryginalne, na wielu placach wciąż niespotykane – przykładowo ścianki wspinaczkowe, zdarzają się, ale nie są regułą. Dzieciaki chętniej też przychodzą do miejsc, obok których znajdują się boiska do różnych gier – piłki, siatkówki, kosza... dzięki czemu można przyjść z piłką i lawirować między huśtawkami, a kopaniem piłki po boisku z kolegami.
Popularne są też place zabaw z siłownią, również chętniej odwiedzane, ze względu na różnorodność, którą proponują. Siłowniami na otwartym powietrzu zainteresowana jest zarówno młodzież, dorośli, ludzie starsi, jak i dzieci, które niekoniecznie używają sprzętu przeznaczonego do ćwiczeń, aby ćwiczyć.. I chociaż robić tego nie powinny, często traktują je jako kolejne atrakcje placu zabaw.
Co więcej, place zabaw powinny być ładne. Taka jest już rzeczywistość XXI wieku – wszystko powinno być ładne, kiedyś sprzęt miał być w głównej mierze funkcjonalny, ale w dzisiejszych czasach najlepiej jest, gdy jego przydatność jest połączona z przyjemnym dla oka wyglądem. Zjeżdżalnia nie powinna być zwykłą zjeżdżalnią, ale domkiem z którego można wyjść za pomocą zjeżdżalni. Albo czymś innym, ale równie ciekawym i zachęcającym, aby zajrzeć do środka.
Jednak wygląd, a nawet ilość sprzętu to nie wszystko. Projekt placu zabaw powinien spełniać jeszcze wiele innych wymagań jakimi są potrzeby dzieci, młodzieży, dorosłych i rodziców, zróżnicowanie ukształtowania otoczenia, warunki klimatyczne (np. czy w danym miejscu występuje zwiększone nasłonecznienie), warunki dotyczące zanieczyszczenia lub hałasu i oczywiście bezpieczeństwo, a taże funkcje atrakcji i urządzeń znajdujących się na placu zabaw.
Plac zabaw w Chorzowie Batorym na rogu ulic Długiej i Trzynieckiej przeszedł metamorfozę. Oferta miejsca została wzbogacona o wiele nowych urządzeń, takich jak zjazd linowy, dwie zjeżdżalnie czy nową karuzelę. Odmieniony obiekt posiada nowe podłoże syntetyczne oraz piaskowe, placyki i alejki, trzy podwójne urządzenia siłowni plenerowej, a także świeże trawniki i krzewy czy nowe ławki, które z pewnością umilą pobyt w tym miejscu nie tylko dzieciom, ale także ich opiekunom.
Plac zabaw oddano do użytku 19 sierpnia, całkowity koszt inwestycji wyniósł 296 585 zł.
Napisz komentarz
Komentarze