- Zgodnie z dotychczasowymi od 1 lipca elektroniczne zwolnienia lekarskie miały stać się jedyną obowiązującą formą wystawiania zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest do tego technicznie i organizacyjnie przygotowany. Rząd chce jednak dać czas na przygotowanie się do tej zmiany wszystkich użytkownikom systemu e-ZLA, w szczególności lekarzom. Dlatego Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie tego terminu na 1 grudnia 2018 roku. Jeśli Parlament i Prezydent wyrażą zgodę, to właśnie 1 grudnia stanie ostatecznym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich. Chcemy podkreślić, że od informatyzacji w służbie zdrowia, w tym e-zwolnień lekarskich, nie ma odwrotu – mówił Mariusz Trepka, Wicewojewoda Śląski
Ponad 7, 6 tys. lekarzy na Śląsku ma założone profil PUE i teoretycznie mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia, ale nie wszyscy z tego korzystają. Jednak są już tacy, którzy wystawiają tylko e-ZLA, a do papierowej formy już by nie wrócili. Widać to także po statystykach ZUS. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej e-ZLA wpływa do śląskich oddziałów ZUS. W styczniu odnotowano ponad 11 tys. e-ZLA, w lutym blisko 18 tys., natomiast w marcu prawie 30 tys. e-zwolnień. Od początku 2016 r. do 19 marca na Śląsku wystawiono ponad 176 tys. e-ZLA. Wpływ na wzrost zainteresowania środowiska lekarskiego wystawianiem e-ZLA miało kilka czynników. Po pierwsze, wprowadzenie przez ZUS od 1 grudnia 2017 r. bezpłatnego certyfikatu ułatwiającego lekarzom podpisywanie e-ZLA. Drugim czynnikiem, który spowodował wzrost zainteresowania e-ZLA, była szeroka kampania informacyjna i szkoleniowa prowadzona przez ZUS. Kolejny to specjalni koordynatorzy ds. e-ZLA w oddziałach ZUS, którzy są odpowiedzialni za popularyzację wiedzy w tym zakresie, szkolenia dla klientów oraz wsparcie interesariuszy projektu w działaniach na rzecz upowszechniania elektronizacji zwolnień lekarski. - Propozycja wydłużenia terminu wprowadzenia obligatoryjnie elektronicznych zwolnień lekarskich nie oznacza, że ZUS nie będzie realizował swoich działań. Do czasu zmiany przepisów dla ZUS obowiązującym terminem wejścia w życie obowiązkowych elektronicznych zwolnień lekarskich jest 1 lipca 2018 r. Nie zwalniamy tempa, nie rezygnujemy z działań informacyjnych, których celem jest skłonienie lekarzy do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich jeszcze przed wejściem w życie takiego obowiązku – mówiła Izabela Kurczyńska, dyrektor Oddziału ZUS w Chorzowie.
Już od 2 maja na salach obsługi klientów zaczną funkcjonować doradcy e-ZLA, których zadaniem będzie udzielanie pomocy lekarzom przy wdrażaniu się do zmian formy wystawiania zwolnień. Natomiast 19 maja w sobotę, w Oddziałach ZUS organizujemy tzw. Białą Sobotę, przeznaczoną dla tych lekarzy, którzy w trakcie tygodnia nie mają czasu na to by zapoznać się z e-ZLA.
Jak zaznaczyła Ewa Kabza, z-ca dyrektora Śląskiego OW NFZ, cyfryzacja w usługach świadczonych przez środowisko medyczne to konieczność, która ma prowadzić do sprawniejszej i wygodniejszej obsługi pacjentów. Pani dyrektor podkreślała też dobrą współpracy między instytucjami w zakresie promocji e-ZLA, jak również to, że największe grono lekarzy wystawiający e-zwolnienia to medycy zatrudnieni w placówkach, które mają podpisane kontrakty z NFZ.
Kolejne propozycje zmian – to projekt ustawy wprowadzający asystentów medycznych. Będzie on stanowił istotne wsparcie dla lekarza. Będzie mógł wystawiać e-zwolnienie lekarskie w imieniu i z upoważnienia konkretnego lekarza. Co ważne – nadal to lekarz będzie decydował o tym, czy wystawić zwolnienie lekarskie, na jak długi okres i jakie są wskazania medyczne. Lekarz dostanie więc wsparcie w wykonywaniu czynności technicznych, a sam zyska więcej czasu dla pacjenta. Asystent medyczny nie będzie miał dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy, nie będzie mógł wystawić wniosku o rehabilitację leczniczą, ani też anulować zwolnień wystawionych przez innego lekarza.
Izabela Kurczyńska, dyrektor chorzowskiego ZUS, podkreślała też korzyści z wprowadzenia e-ZLA, zarówno dla lekarza, pracodawcy, jak i samego pacjenta. Dzięki funkcjom udostępnionym lekarzom w systemie ZUS proces wystawienia zaświadczeń lekarskich został zoptymalizowany. W systemie istnieje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne zapisują się w e-ZLA automatycznie. W przypadku wielu pracodawców lekarz wystawia zwolnienie tylko raz, a z listy wybiera te podmioty, do których zwolnienie pacjenta powinno trafić.
E-zwolnienie, które wystawi lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Dlatego lekarz nie musi dostarczać papierowych zwolnień do ZUS oraz przechowywać ich drugiej kopii. Nie musi też pobierać w placówkach ZUS bloczków formularzy ZUS ZLA.
Każdy pracodawca, który założył swój profil na PUE ZUS, ma niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Zaświadczenia lekarskie w formie dokumentów elektronicznych są przekazywane pracodawcom on-line, bezpośrednio po wystawieniu przez lekarza.
Korzyści dla pacjenta – nie musi się on martwić o to, by dostarczyć zwolnienie na czas do pracodawcy, tylko zająć się powrotem do zdrowia. Nie ryzykuje również obniżenia wypłaty świadczenia chorobowego w przypadku spóźnienia się z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy.
Napisz komentarz
Komentarze