II Festiwal jazz&literatura 2016 rozpoczyna się 2 września i będzie trwał ponad miesiąc, bo aż do 14 października. Podczas edycji w tym roku organizatorzy eksperymentują z czasem, rozkładając wydarzenia w kalendarzu i w związku z tym rozbudowują program i podwajają liczbę koncertów – w tym roku odbędzie się aż sześć muzycznych odsłon oraz trzy bloki warsztatowe.
Od strony muzycznej festiwal proponuje pozycje odważne, nietuzinkowe, prezentuje artystów niezwykłych, wybitnych, ale spoza mainstreamowej sceny (mainstream jest to typowość, tzw. nurt główny, ogólny, reprezentowany przez większość). Część warsztatowa skupia się na działaniach dla dzieci i młodzieży, pamiętając, by swym zasięgiem objąć również dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym.
Celem festiwalu jest promowanie Chorzowa jako miejsca ciekawego i takiego, w którym dąży się do ambitnych działań, zintegrowania i pobudzenia do aktywności lokalnej społeczność oraz zachęcenie mieszkańców do otworzenia się na nowe doświadczenia artystyczne. Stawia sobie także za cel włączać do współudziału kolejne ośrodki kultury z naszego regionu, nie tylko z Chorzowa, które dotychczas niespecjalnie kojarzyły się z jazzem i chcą przełamać stereotyp.
Miejsca festiwalowe II Festiwalu jazz&literatura 2016 to – podobnie jak podczas zeszłorocznej edycji – główna siedziba festiwalu: Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie i dwa nowo pozyskane dla festiwalu ośrodki: Chorzowskie Centrum Kultury w Chorzowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.
Ta wielka jazzowa impreza rozpoczyna się koncertem zespołu Savannah & the Stringz, będącym australijsko-izraelskim triem z Tel Awiwu, który odważnie eksperymentuje z nowymi formami ekspresji dźwiękowych, łączy jazz, indie rock, kabaret i muzykę kameralną we współczesnym stylu z lekkimi odwołaniami do muzyki pop. Savannah, pochodząca z Sydney liderka zespołu, to subtelna, ale charyzmatyczna wokalistka, potrafiąca swoim głosem i osobowością zaczarować publiczność. Towarzyszą jej na instrumentach smyczkowych dwaj wybitni instrumentaliści. Koncert odbędzie się 2 września o godzinie 19:00 w Miejskim Domu Kultury „Batory” na ul. St. Batorego 6 w Chorzowie. Bilety wynoszą 25 zł i są dostępne są ticketportal – tutaj.
Terminarz pozostałych wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu prezentuje się następująco:
KONCERTY:
10 września o godzinie 19:00 – Jachna/Tarwid/Karch SUNDIAL w Chorzowskim Centrum Kultury (Chorzów, ul. Sienkiewicza 3)
6 października o godzinie 19:00 – Kenneth Dahl Knudsen Group w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu (Suszec, ul. Ogrodowa 22)
7 października o godzinie 19:00 – HoTS w Miejskim Domu Kultury „Batory” (Chorzów, ul. St. Batorego 6)
13 października o godzinie 19:00 – Duet MATUSIK & GHOSTMAN w Miejskim Domu Kultury „Batory” (Chorzów, ul. St. Batorego 6)
14 października o godzinie 19:00 – Marcin & Bartłomiej Oleś Duo w Miejskim Domu Kultury „Batory” (Chorzów, ul. St. Batorego 6)
Zakupu biletów oraz zrobienia rezerwacji na konkretne występy można dokonać na stronie ticketportal. Dokładne odnośniki do danych koncertów wraz z krótkim opisem występujących artystów można znaleźć na stronie internetowej MDK „Batory” tutaj.
WARSZTATY:
3 września o godzinie 11:00 – warsztaty z piosenkami z filmów Disneya: The Amazing Tree – prowadzone przez Savannah Zwi-Navon w Miejskim Domu Kultury „Batory” (Chorzów, ul. St. Batorego 6). Warsztaty są dostępne dla osób, które zakupiły bilety na koncert zespołu Savannah & the Stringz 2 września.
20 września o godzinie 12:30 – warsztaty literackie „Czy da się opisać muzykę?” prowadzone przez Jacka Melchiora w Chorzowskim Centrum Kultury (Chorzów, ul. Sienkiewicza 3). Wstęp wynosi symboliczną złotówkę.
28 września o godzinie 16:00 – warsztaty dla dzieci „Instrumenty Świata” prowadzone przez Tomasza Drozdka w Miejskim Domu Kultury „Batory” (Chorzów, ul. St. Batorego 6). Wstęp również wynosi złotówkę.
Szczegółowe informacje na temat warsztatów można znaleźć również na stronie internetowej MDK „Batory” tutaj. Wszystkim wybierającym się na któreś z powyższych wydarzeń życzymy iście jezzowych wrażeń!
Źródło: MDK Batory
Napisz komentarz
Komentarze