Rosarium otwarto dokładnie 24 czerwca 1968 roku. Obchody urodzinowe dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podobnie zresztą jak wydany specjalnie na tę okoliczność album „Róże Parku Śląskiego”. Dziś mogli go otrzymać uczestnicy urodzinowej imprezy.
– Cieszymy się, że możemy wspólnie świętować półwiecze naszego ogrodu. To ważne wydarzenie – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w parku, które zasługuje na odpowiednią atencję i opiekę. Pogoda nam dziś nie dopisała, ale bardzo cieszymy się, że udało nam się to wydarzenie zorganizować – dodaje.
W urodzinowym programie znalazły się m.in. referaty na temat róż, a także warsztaty ogrodnicze, ornitologiczne, rękodzieła, spacery szlakiem róż, ucieranie konfitur z róży, animacje i konkursy dla dzieci poświęcone różom, kwiatom, przyrodzie, czytanie na trawie utworów opisujących piękno róż, warsztaty tworzenia kosmetyków z róż, gra terenowa sprawdzająca znajomość przyrody.
Największą atrakcją było teatralno-muzyczno-taneczne przedstawienie plenerowe „Rozkwitamy” w reżyserii Izabeli Karwot, z udziałem aktorów teatrów dziecięcych i młodzieżowych oraz tancerzy z kół tanecznych działających przy DK w Rybniku-Boguszowicach oraz tancerzy Studia Tańca VIVERO z Rybnika.
30 tysięcy różanych krzewów
Pomysł utworzenia na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku kolekcji około 30 tysięcy krzewów róż, zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt Rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta Parku Śląskiego.
W skład zespołu wchodzili jeszcze Edward Bartman i Stanisław Rutkowski. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku, rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968, równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż.
Nad przygotowaniem Rosarium czuwał sam generał Jerzy Ziętek. Na powierzchni 14 hektarów posadzono 360 odmian róż. Wśród nich były te najlepsze, m.in. Kordes i Poulsen. Przywożono je ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. Z tego ostatniego kraju przyjechała też miniaturowa odmiana róż, wielkości paznokcia.
Tak o przygotowaniach do otwarcia Rosarium i wielkiej wystawy, na łamach Trybuny Robotniczej mówiła Irena Gołębiowska, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż: „Mamy urwanie głowy, dopinamy wszystko na przysłowiowy ostatni guzik. Ekspozycja róż gruntowych całkowicie przygotowana. Samolotami nadchodzą róże cięte. Kilkunastu zagranicznych wystawców prezentuje 92 odmiany królowej kwiatów, a 132 wystawców krajowych eksponuje 359 odmian róż”.
W Rosarium, około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodziło głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów. Na powierzchni 7 ha obsadzono krzewami róż kwietniki w kształcie plastra miodu, w którego komórkach (374 x 7,5 metra kwadratowego) rosną poszczególne odmiany, głównie z grupy wielkokwiatowych.
Nieopodal, na tle zielonej murawy, zlokalizowano większe kwietniki, w kształcie soczewek, mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami wielkokwiatowymi, kwitnącymi przez cały sezon, w Rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące), obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe), obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów, są strzyżone żywopłoty, utworzone z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat Rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów.
Źródło: Park Śląski
Napisz komentarz
Komentarze