To, że obecny prezydent naszego miasta, który piastuje ten urząd od niespełna ośmiu lat, ponownie postara się o reelekcję, wydawało się oczywiste od dłuższego czasu. Oficjalnie potwierdzono to jednak dopiero 29 maja, podczas wspólnej konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej. Tego dnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Koalicja Obywatelska PO i .Nowoczesnej ogłosiła swoich kandydatów na prezydentów miast z województwa śląskiego.
Kandydata z ramienia PiS, który postara się przejąć władzę od Andrzeja Kotali, poznaliśmy prawie miesiąc później. Partia przydzieliła to zadanie senatorowi Leszkowi Piechocie, podczas obrad, które odbyły się 26 czerwca w Warszawie. - Uprzejmie informuję, że Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości zaakceptował moja kandydaturę na prezydenta Chorzowa. Wszystkich zainteresowanych wsparciem mnie zapraszam do współpracy – poinformował za pośrednictwem Facebooka Leszek Piechota, tuż po zapadnięciu decyzji.
Andrzej Kotala
Obecny prezydent naszego miasta urodził się 9 listopada 1962 roku w Chorzowie. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej. Na początku lat 90-tych rozpoczął prowadzenie własnej działalności gospodarczej i został prezesem zarządu spółki prawa handlowego. W 2002 roku, jako kandydat Platformy Obywatelskiej, po raz pierwszy uzyskał mandat radnego, a w następnych wyborach mieszkańcy wybrali go na kolejną kadencję w radzie miasta. W latach 2008–2010 pełnił funkcję prezesa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
W 2010 roku po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Chorzowa, wygrywając w drugiej turze z Markiem Koplem, który rządził w naszym mieście blisko 20 lat. Podczas następnych wyborów chorzowianie po raz kolejny powierzyli mu tę funkcję, tym razem już w pierwszej turze głosowania. Na początku 2015 roku został Przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jego kandydatura na urząd prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych została potwierdzona 29 maja.
Leszek Piechota
Kandydat PiS, podobnie jak jego konkurent, również ukończył studia na Politechnice Śląskiej. Przez wiele lat pracował w przemyśle górniczym, m.in. w Katowickim Holdingu Węglowym. W 1997 roku bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu, z ramienia Unii Polityki Realnej. Cztery lata później ponownie spróbował swoich sił, tym razem jako kandydat Platformy Obywatelskiej, lecz i tym razem nie uzyskał mandatu. Nieudane były dla niego również wybory samorządowe w 2002 roku, podczas których nie dostał się do rady miasta Katowic. Radnym został dopiero trzy lata później, zastępując Beatę Drzazgę, która złożyła rezygnację. W kolejnych wyborach katowiczanie obdarzyli go zaufaniem, dzięki czemu pełnił tę funkcję jeszcze przez kolejne cztery lata.
W 2007 roku ponownie startował w wyborach parlamentarnych – i tym razem bez skutku. Rok później został zastępcą prezydenta Katowic. W 2010 roku, po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, w której zginęła senator Krystyna Bochenek, PO zgłosiła go jako kandydata w wyborach uzupełniających do Senatu. Kampania zakończyła się dla niego sukcesem. Mandat senatora wywalczył również w 2011 i 2015 roku. Pod koniec ub.r., wspólnie z Andrzejem Misiołkiem, wystąpił z Platformy Obywatelskiej, a kilka dni później obaj dołączyli do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. 26 czerwca komitet polityczny partii wybrał go na kandydata do objęcia urzędu prezydenta Chorzowa.
Napisz komentarz
Komentarze