Strach przestał mieć wielkie oczy, kiedy maturzyści otworzyli arkusze egzaminacyjne. Tematy, które królowały to "Lalka", "Dziady" i wiersze Zbigniewa Herberta. Podkreślić trzeba, że "Lalka" Bolesława Prusa wśród kanonu lektur pojawiała się już wielokrotnie w 2008 r., 2012 r. i 2015 r.
Jak pierwszy w swoim życiu egzamin dojrzałości oceniają maturzyści z Chorzowa? - Mega prosta naszym zdaniem, wszyscy zadowoleni, można było sporo kontekstów wymyślać do tekstów - podkreśla Aleksandra Szczydło, z IV LO im. M. Skłodowskiej - Curie - Żadnej z tych lektur, której się obawiałam nie było, bardzo dobrze mi poszło, wybrałam prozę, nie będzie większego problemu żeby zdać, na ile procent przekonam się wkrótce - mówi Monika z chorzowskiego "Katolika". - Nie zastanawiałem się długo nad odpowiedziami, lektury, których się spodziewałem były, sfarciło mi się, Lalka i postać Ignacego Rzeckiego nie była mi obca, pisałem prozę - podkreśla Karol Fugler, z AZSO w Chorzowie.
Choć język polski na poziomie podstawowym piszą wszyscy, znaleźli się również śmiałkowie, którzy przystąpią także do matury na poziomie rozszerzonym. - Jestem dobrze przygotowana, mam kilka typów, chcę pójść na studia humanistyczne więc zdecydowałam się na poziom rozszerzony - przekonuje Kamila z chorzowskiego "Katolika".
Jak podaje OKE najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to: język angielski (51%), geografia (31%), matematyka (29%), biologia (21%), WOS (12,7%), chemia (12,5%), fizyka (8,9%), i historia (8,4%).
- Piszę angielski i niemiecki, na pewno to jest coś co lubię i nie powinnam mieć kłopotów, żeby pokazać co umiem, a przy tym osiągnąć dobry wynik - podpowiada Magdalena Piskorowska, z chorzowskiego "Katolika".
Maturalny maraton potrwa do 24 maja, egzaminy ustne do 27 maja. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia.
Autor: Magdalena Hołda-Tworek
Napisz komentarz
Komentarze