World Parks Day
To wydarzenie, które odbywa się w różnych miejscach na świecie, przykładowo w Australii, Nepalu, Japonii, Irlandii. Polega ono na tym, iż zawsze w trzecią sobotę września parki miejskie organizują spotkania, koncerty, pokazy promujące styl slow life oraz zachęcające mieszkańców miast do rekreacji i wypoczynku w swojej najbliższej okolicy, na łonie natury. Święto nabrało już na świecie takiego rozmachu, że od roku 2017 świętowanie zostało zaplanowane na cały majowy tydzień (najbliższy odbędzie się w dniach 1-7 maja 2017 - więcej na ten temat można przeczytać tutaj).
Rola parków
Badania przeprowadzone przez World Urban Parks wykazały, że do roku 2050 aż 70 % ludzi mieszkać będzie w miastach. Miejskie parki stają się więc coraz ważniejszymi miejscami na mapach aglomeracji. To tu mieszkańcy na co dzień powinni móc odpoczywać, spotykać się z innymi, integrować w swojej społeczności, wspólnie działać, dbać o zieleń, uprawiać sporty.
Dobrym przykładem tego jest nasz, chorzowski, Park Śląski. W ciepłe weekendy, ze szczególnym uwzględnieniem niedziel, do parku przychodzi wielu ludzi. Jedni spacerem przybywają z osiedla Tysiąclecia w Katowicach, inni specjalnie podjeżdżają autami, wiele osób przyjeżdża też tramwajami.
Dzień Parku Śląskiego
Fundacja Park Śląski zaprosiła do wspólnego budowania programu wydarzenia organizacje pozarządowe, instytucje i twórców związanych na co dzień z Parkiem Śląskim. Dzięki temu program imprezy stał się bogaty i różnorodny. Swoje warsztaty, pokazy i stanowiska zaprezentują: Stowarzyszenie Mocni Razem, Stowarzyszenie Nasz Park, seniorki-uczestniczki warsztatów artystycznych prowadzonych przez Fundację Park Śląski, kadra Akademii Bioróżnorodności prowadzonej przez Fundację Park Śląski, Pracownia Edukacji Żywej, Biobazar, Państwowa Straż Pożarna z Chorzowa, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. K. Szymanowskiego z Katowic. Dzień Parku Śląskiego jest dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Program
W programie znajdą się między innymi:
• Warsztaty ornitologiczne – w ramach warsztatów będzie można odbyć spacer z parkowym ornitologiem i wspólnie podglądać ptasie zwyczaje (Park Śląski zapewni lornetki uczestnikom). W chorzowskim parku można zobaczyć aż 90 gatunków ptaków.
• Warsztaty dendrologiczne – to kolejna propozycja spacerowa, tym razem z parkowym specjalistą przez parkową ścieżkę dendrologiczną. Wytyczona ścieżka ma długość jednego kilometra i można na niej spotkać kilkadziesiąt cennych gatunków drzew.
• Minilaboratorium – to stanowisko z mikroskopami i binokularami, przy którym będzie można – korzystając z pomocy fachowców – wykonać własny preparat i podglądnąć świat niedostępny gołym okiem.
• Warsztat recyclingu – pożyteczna wiedza na temat prawidłowego segregowania śmieci, czas ich rozkładu, wpływu śmieci na środowisko naturalne, zostanie ciekawie przekazana w formie zabaw i gier.
• Gry i łamigłówki przyrodnicze – stanowisko, na którym będzie można sprawdzić swoją znajomość tropów zwierząt, drzew i ich owoców, zagrać w przyrodniczą grę typu „memory” i odpowiedzieć na przyrodnicze zagadki.
• Wspólne sadzenie klombu – ideą World Parks Day jest rozbudzanie wspólnej odpowiedzialności i dbałości o parki. W związku z tym celem, Park Śląski zaprasza chętnych do wspólnego wysadzania klombu na Dużej Łące.
• Ekologiczny geocatching – to gra terenowa z ukrytymi zagadkami ekologicznymi i przyrodniczymi, wykorzystująca podczas zabawy nowoczesne technologie takie jak GPS czy kody QR.
• Jarmark dzieł wykonanych z naturalnych materiałów. Znajdzie się na nim biżuteria, rękodzieło i zabawki.
• Warsztaty artystyczne – haft koralikowy na krosnach, szydełkowy wąż koralikowy, decoupage (technika zdobienia papierem), drewniane kolorowanki, wyklejanki z tkanin.
• Warsztat leśnych skarbów – Pracownia Edukacji Żywej zaprasza do oglądania, dotykania, wąchania i słuchania leśnych skarbów. To trzeba poczuć!
• Pokazy eksperymentów Fundacji Edukacyjnej Kombinatorzy.
• Animacje dla dzieci, malowanie twarzy i konkursy.
• Plener malarski i wspólne tworzenie ptasiego drzewa.
• Pokazy Państwowej Straży Pożarnej z Chorzowa.
• Kolacja na trawie – znajdziemy na niej zdrowe soki serwowane przez Ekoupominek oraz zdrowe przekąski od Cook for you.
• Koncert uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach im. K. Szymanowskiego (odbędzie się o godzinie 16:30).
• Podsumowanie konkursu fotograficznego „Przyroda Parku Śląskiego” i otwarcie wystawy fotograficznej „Przyroda Parku Śląskiego”(odbędzie się o godzinie 17:00).
• Koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku. Grupa ta jest jedną z ciekawszych formacji młodszego pokolenia artystów z kręgu tzw. Krainy Łagodności. Brzmienie zespołu opiera się przede wszystkim na umiejętnym połączeniu liryzmu z ciekawą i dynamiczną aranżacją. Efektem tego zabiegu jest interesujący mariaż muzyki z tekstem, odbiegający od stereotypowego pojmowania piosenki poetyckiej, jako nostalgicznej i przeintelektualizowanej próby rozważań egzystencjalnych. Nie mniej jednak grupa w swoich tekstach od tematów ważnych nie ucieka, bo jak na małżeństwo przystało, większość piosenek traktuje o miłości. Utwory jednak nie traktuję o miłostce młodzieńczej, naiwnej, tej pierwszej, lecz już nieco dojrzalszej, nieraz pełnej rozczarowań i bólu, ale zawsze prawdziwej. W warstwie literackiej Grupa czerpie zarówno z klasyki literatury współczesnej, śpiewając wiersze Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, jak i z twórczości młodych poetów – Mirosława Ostrycharza, Arkadiusz Kobusa, a ostatnio Wiesławy Kwinto-Koczan. (koncert odbędzie się w godzinach 17:30-19:00)
• Pokaz tańca z ogniem w wykonaniu młodzieżowej grupy artystycznej OKB. Tworzą ją młodzi wolontariusze stowarzyszenia Mocni Razem, którzy specjalizują się właśnie w tańcu z ogniem. Swoje umiejętności taneczne prezentowali już między innymi na Dniach Chorzowa, Dniach Szopienic, Festynie z okazji Światowych Dni Młodzieży. (odbędzie się o godzinie 19.00)
• Podczas Dnia Parku Śląskiego odbędzie się również promocja albumu Ptaki Parku Śląskiego wydanego przez Fundację Park Śląski.
– Niezmiernie ciekawy, barwnie ilustrowany album będzie można tego dnia wygrać w wielu konkursach i zabawach, a wytrwali i zdeterminowani uczestnicy złowią na pewno autografy autorów – czytamy na stronie internetowej parku.
Czas i miejsce
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 września, w godzinach popołudniowo – wieczornych, od 16:00 do 19:00. Impreza umiejscowiona jest na Dużej Łące w Parku Śląskim. Duża Łąka znajduje się niedaleko Hali Kapelusz, od strony Promenady gen. Ziętka.
Dodatkowe informacje
W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wydarzenia można kontaktować się z Anną Poraj drogą e-mailową na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem: 666031192 .
Organizatorzy zachęcają do spędzenia tego popołudnia w Parku Śląskim. My również zachęcamy, a i sami planujemy się wybrać!
Źródło: parkslaski.pl
Napisz komentarz
Komentarze