O ile jednak pierwsza z wymienionych grup właścicieli nieruchomości w większości przypadków dokonuje wycinki w celach bądź to inwestycyjnych, bądź też czysto rekreacyjnych, o tyle w przypadku lasów w grę wchodzić mogą także inne przyczyny. Poza wykorzystaniem ich w celach czysto gospodarczych, związanych z wyrębem drewna na potrzeby własne lub w celu jego sprzedaży, często właściciele tego rodzaju gruntów dokonują wycinki drzew aby uczynić zadość ustaleniom przewidzianym w planach urządzenia lasu lub uproszczonych planach urządzenia lasu. Obojętnie jednak w jakim celu przeprowadzane są opisywane czynności, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, zanim zdecydujemy się na zlecenie ich wykonania podmiotom oferującym usługi w tym zakresie.
Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew?
Konieczność uzyskania zezwolenia organów władzy publicznej na dokonanie wycinki drzew zależy w pierwszej kolejności od tego, jakie jest przeznaczenie i wykorzystanie nieruchomości. W przypadku osób fizycznych - właścicieli działek niewykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, podstawowym trybem administracyjnym pozostaje zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu, składane we właściwym urzędzie. Wycinka drzew będzie dopuszczalna wówczas, gdy w określonym ustawowo czasie organy administracyjne nie wyrażą sprzeciwu wobec zgłoszonych działań na nieruchomości. Jeżeli natomiast chodzi o przedsiębiorców, osoby prawne, a także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, podstawowym trybem uzyskiwania zgody na wycinkę drzew jest decyzja administracyjna przybierająca postać zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Wydawana jest ona w trybie postępowania administracyjnego, po weryfikacji i spełnieniu przez wnioskodawcę przewidzianych prawem wymogów, dotyczących m.in. rodzaju wycinanego drzewa oraz grubości jego pnia.
W jakim okresie nie powinno się wycinać drzew?
Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie wprowadzają bezwzględnych okresów ochronnych, w których nie powinno się dokonywać wycinki drzew. Zasadą pozostaje więc, że każdy właściciel nieruchomości swobodnie wybrać może sobie termin, w którym zleci wykonanie usług związanych z wycięciem drzew lub krzewów, na które uzyskał zezwolenie (lub wobec których nie wyrażono sprzeciwu). Wyjątek od tak sformułowanej zasady przewidziany został jednakże w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Przewidziane w nim regulacje zabraniają usuwania drzew i krzewów stanowiących ostoję lub miejsce gniazdowania ptaków w okresie lęgowym, za wyjątkiem sytuacji wcześniejszego uzyskania zezwolenia wydawanego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Niezastosowanie się do tego zakazu karane jest jako wykroczenie.
więcej na: http://www.komplex-breuer.pl/wycinka-drzew/
Napisz komentarz
Komentarze