Dawniej w Chorzowie funkcjonowało sześć kin. Te cieszące się największą popularnością znajdowały się przy ul. Wolności. „Kammer Lichtspiele” sięga czasów sprzed I wojny światowej. W okresie międzywojennym przyjęło ono nazwę „Apollo”. Z 1400 miejscami było największym kinem na Górnym Śląsku. Dopiero po kolejnej modernizacji i zainstalowaniu szerokiego ekranu w 1957 roku, zmieniło nazwę na „Panorama”. W 1994 roku otwarto małą salę na piętrze (150 miejsc), oraz dużą salę projekcyjną w technice dolby stereo (350 miejsc).
Chorzowskie tradycje kinowe to również epizody związane z produkcją filmową. Na przełomie lat 20-tych i 30-tych, przy ulicy Wolności 18, mieściła się wytwórnia „Pegaz – Film”, która w 1928 roku wyprodukowała tu swój pierwszy i jedyny film fabularny pt. „Z ramion w ramiona”. Jego premiera miała miejsce 29 stycznia 1927 roku w kinie „Colosseum”. W późniejszych latach instytucja zajmowała się produkcją filmów dokumentalnych. Z Chorzowem jest również związany pionier filmu rysunkowego w przedwojennej Polsce – Włodzimierz Kowańko.
To tylko niewielka część historii związanej z chorzowską kinematografią. Więcej będzie można się dowiedzieć podczas kolejnego spotkania z cyklu "Przewodnik Opowiada, które odbędzie się 14 listopada o godz. 17:00 w Chorzowskim Centrum Kultury. O historii i teraźniejszości X Muzy opowie nam przewodnik turystyczny - Adam Lapski.
Źródło: własne/ChCK
Napisz komentarz
Komentarze