Trudne warunki atmosferyczne
Sezon zimowy wiążę się z opadami śniegu i bardzo niskimi temperaturami. Jednak w naszej strefie klimatycznej najtrudniejsze są te dni, w których występują opady deszczu ze śniegiem, a temperatura powietrza oscyluje w granicach zera. Wtedy na drodze pojawią się klasyczna ,,szklanka’’, która jest wyjątkowo niebezpieczna. W takich sytuacjach nietrudno wpaść w poślizg. Sytuację utrudnia szybko zapadający zmrok. Wszystko to wymaga od kierowców nie tylko uwagi i maksymalnego skupienia w trakcie jazdy, ale również przygotowania pojazdu pod kątem technicznym. Na co zwrócić uwagę?
Opony zimowe
Chociaż w Polsce przepisy nie narzucają obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe, to zdrowy rozsądek powinien podpowiadać, że jest to absolutne minimum, jeśli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Opony zimowe mają większa przyczepność do podłoża niż letnie, dlatego koniecznie powinniśmy odwiedzić wulkanizatora, zanim spadnie pierwszy śnieg.
Walka z zamarzniętymi szybami
Płyn do spryskiwaczy dedykowany do ujemnych temperatur to podstawa. Warto również dodatkowo zakupić środek do rozmrażania szyb, żeby skrócić czas skrobania szyb. Oczywiście przyda się także skrobaczka czy szczotka, żeby zgarnąć śnieg z auta. Pamiętajmy, aby odśnieżania auta nie ograniczyć do zrzucenia śniegu z przedniej szyby. Jeśli na dachu zbierze się duża warstwa śniegu, w trakcie jazdy podmuch powietrza może ją zrzucić, a to stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dlatego koniecznie odśnieżajmy cały samochód, nie tylko szybę po stronie kierowcy.
Mycie auta
Mycie auta zimą może być problematyczne. Aby zadbać o samochód, jeśli koniecznie musimy umyć go pomimo ujemnych temperatur, warto wcześniej posmarować zamki specjalnym smarem, aby uniknąć zamrożenia. Aby ochronić karoserię, warto umyć auto ciepłą wodą. Ilość soli na drogach również nie wpływ dobrze na stan samochodu. Aby zminimalizować negatywne skutki, dobrym rozwiązaniem jest woskowanie karoserii.
Zimowa awaria
Częstym problem w okresie zimowym jest rozładowany akumulator. Inne awarie typowe dla sezonu zimowego? Przede wszystkim stłuczki. Ryzyko wpadnięcia w poślizg jest większe. Jeśli spotkała nas na nieprzyjemna sytuacja lub akumulator naszego samochodu odmówił posłuszeństwa, a nie posiadamy wystarczających oszczędności, z pomocą mogą przyjść pożyczki pozabankowe, dowiedz się więcej na ten temat - https://proficredit.pl/pozyczki-pozabankowe/. Takie rozwiązanie może nam ułatwić naprawę samochodu, a możliwość spłaty w ratach sprawia, że pożyczki pozabankowe nie muszą znacząco obciążać domowego budżetu. Pamiętajmy jednak, że pożyczki pozabankowe wymagają terminowego uregulowania, dlatego upewnijmy się, że nie będziemy mieli problemów ze spłatą zobowiązania na czas.
Napisz komentarz
Komentarze