Oczywiście, podczas zakupu nowej lustrzanki można by machnąć ręką i uznać, że przecież są poradniki i samouczki w internecie, zarówno w wersji pisemnej na blogach jak i w wersji prawie na żywo, czyli nagrania na youtube. No właśnie, prawie – i tu jest pies pogrzebany, bo sami własne błędy dostrzegamy najtrudniej, co często owocuje taką sytuacją: wszystko robimy dobrze, ale ostateczny efekt odbiega od zamierzonego. Mentor zza ekranu nie jest w stanie sprawdzić, ile w tym wszystkim rzeczywiście jest dobrego, a ile niezauważonych przez nas błędów. Ostatecznie albo się poddajemy, albo zajmuje nam wiele czasu i nerwów dojście samemu do tego, co robi się źle.
Podczas prawdziwych zajęć w każdej chwili można zapytać, poprosić o korektę, poradę, przysługę. W końcu kto pyta, ten nie błądzi. Takie zajęcia przodują też w kwestii sprzętu – na internecie zwykle poradnik jest albo bardzo uogólniony, albo sprecyzowany do jednego konkretnego sprzętu. W wersji „na żywo” osoba zajmująca się fotografią będzie w stanie poinstruować niezależnie od tego, jaki model aparatu posiadamy. Szczególnie, że teraz aparaty smartfonów również coraz bardziej się rozwijają, a niektóre z nich swoją mechaniką bardziej przypominają niezależny aparat niż obiektyw w telefonie – przykładem może być nokia lumia 1020, wielki zawód wielu osób, bo choć jej 41mpx aparat jest w stanie robić świetne zdjęcia, to niestety przerasta przeciętnego użytkownika. A przecież fotografia to nie tylko sprzęt, ale i wyczucie, dobre oko, kolorystyka, kompozycja, światło, kadry....
Na szczęście teraz Chorzowskie Centrum Kultury proponuje właśnie takie warsztaty, na których wszyscy będą mogli nauczyć się fotografii od podstaw lub rozwinąć swoje nabyte już wcześniej umiejętności. Co więcej, zajęcia nie będą poruszały jedynie problematyki zdjęć, ale i filmu!
Szczegóły warsztatów:
Przedmiotem kursu są fotografia i film rozumiane jako sposób wyrażania własnych myśli, obserwacji i rozumienia otoczenia – świata wokół. Dodatkowo, kurs pomoże uczestnikom zrozumieć jakie treści podawane są w telewizji lub kinie, na witrynach sklepów orazw relacjach dziennikarskich. Kurs będzie składał się z dwóch etapów:
– I etap – kursanci poznają gramatykę i składnię obrazu fotograficznego, zasady kompozycyjne, umiejętność odczytywania języka obrazu oraz tworzenia wypowiedzi wizualnej w postaci zdjęć pojedynczych jaki całych zestawów fotografii.
– II etap – bogatsi o wiedzę o obrazie nieruchomym, uczestnicy poznają film. Podczas zajęć w czasie II etapu dowiedzą się w jaki sposób odczytywać treść filmu oraz jak ją tworzyć samemu.
Nagranie wideo promujące warsztaty jest dostępne tutaj.
Dla kogo są warsztaty?
Jak już zostało to powiedziane wcześniej – zarówno dla laików w tej dziedzinie, jak i osób bardziej zorientowanych.
– Kurs przeznaczony jest dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z fotografią oraz dla tych, którzy już dysponują pewną wiedzą, ale chcą aby ich fotografia nabrała treści i stała się w ten sposób medium poprzez które mogą przekazywać swoje myśli, kontaktować się ze światem, eksponować samego siebie. Nie trzeba więc posiadać specjalistycznej wiedzy wystarczy otwarty umysł i zaangażowanie – mówi Michał Szalast.Masz chęć, ale twój aparat pozostawia wiele do życzenia? Nic nie szkodzi, próbuj śmiało, bo podczas zajęć drogi i specjalistyczny sprzęt nie będzie ważny – jeśli masz aparat fotograficzny z możliwością filmowania to super. Jeśli nie, wystarczy zwykły smartfon. Forma jest istotna, ale nie zastępuje treści. – dopowiada.
Co, kiedy i jak?
Warsztaty planowo mają się rozpocząć w ostatnim tygodniu października, a kurs ma charakter semestralny – warsztaty będą odbywać się przez trzy miesiące. Zajęcia będą miały miejsce raz w tygodniu, w poniedziałki w godzinach od 17:00 do 19:00. Koszt warsztatów wynosi 50 zł za jeden miesiąc, a zapisów na kurs można dokonywać drogą e-mailową pisząc na adres: [email protected]
Co da mi kurs?
Spotkania warsztatowe przyniosą wiele korzyści. Kursanci nauczą się robić zdjęcia portretowe, na których fotografowana osoba będzie wyglądała atrakcyjnie oraz zdobędą umiejętność operowania światłem i oswoją je. Dowiedzą się także jak stworzyć historię fotograficzną w formie fotoreportażu i jak tworzyć krótkie, ale przykuwające uwagę filmy. Dodatkowo zajęcia przekażą umiejętność wyrażania siebie poprzez zdjęcia.
Co więcej, sam kurs również zostanie zwieńczony w specjalny sposób – ukoronowaniem spotkań jest własny fotoreportaż stworzony przez każdego z kursantów oraz udział w realizacji filmiku przedstawiającego ludzi skupionych wokół Chorzowskiego Centrum Kultury.
Dalej masz obawy? Nie daj się wątpliwościom, bo tego typu kursy są właśnie po to, aby je rozwiać. Nawet brak twórczej weny nie przeszkodzi ci w twoich działaniach w trakcie zajęć, bo organizatorzy zapewniają, że pomogą znaleźć odpowiedni temat do fotografowania. Dodatkowo, jako uczestnik poznasz nowych, pozytywnych ludzi. Może okażą się inspirującymi osobami, z którymi będziesz chciał się zaznajomić na dłużej? A wszystko to dzięki fotografii.
Zainteresowany? No to... aparat w dłoń!
Źródło: ChCK
Fotografia: ChCK
Napisz komentarz
Komentarze