Samorządowcy ostro walczą o powstrzymanie proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy Prawo wodne. Wojciech Saługa, wicemarszałek województwa śląskiego i prezydenci Chorzowa z Andrzejem Kotalą i Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim oraz prezesami: GPW Łukaszem Czopikiem i WFOŚiGW w Katowicach Andrzejem Pilotem.
- Na tę chwilę opracowywany jest budżet, jaka będzie cena taryfowa wody w mieście Chorzów przekonamy się w połowie listopada - zaznacza Andrzej Cieślik, rzecznik prasowy Chorzowsko - Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Prawo wodne
W obecnym stanie prawnym ponad 60% środków z opłat za korzystanie ze środowiska w zakresie poboru wód i odprowadzania ścieków zostaje w regionie, przyczyniając się do ochrony środowiska województwa . Na skutek planowanych zmian środki z opłaty za pobór wód staną się dochodem Wód Polskich (w całości), zaś z opłaty za odprowadzanie ścieków – NFOŚiGW (90%) i Wód Polskich (w 10%).
W rządowym projekcie ustawy jednak nie znalazł się żaden zapis, który zapewniałby, że środki pochodzące z opłat usługi wodne pobieranych w określonym regionie będą choćby w ustalonej części wykorzystywane na zadania realizowane w tym regionie. W opinii prezesa WFOŚiGW w Katowicach Andrzeja Pilota spowoduje to drastyczne ograniczenie wpływów i możliwości działania Funduszu.
Źródło: gpw.katowice.pl, chspwik.pl
Napisz komentarz
Komentarze