"Od 26 lat Wyspa, a dokładniej Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa”, jest schronieniem dla życiowych rozbitków. Szczególnie tych najmłodszych, którzy potrzebują wsparcia i pokazania, że z domowego piekła można się wyrwać, a marzenia są po to, by je spełniać"- czytamy na stronie towarzystwa.
Krótka historia "Wyspy"
„WYSPA” powstała we wrześniu 1990 roku w wyniku realizacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach Kuratoryjnego Planu „Wyspa”. Twórcą programu był Rzecznik Praw Ucznia Stefan Sierotnik. Decyzją Kuratora Oświaty, Janiny Pillardy-Kozarzewskiej powołano do życia Kuratoryjny Punkt Ochrony Praw i Godności Ucznia „Wyspa” z siedzibą w Chorzowie. W przeciągu dwóch lat powołano do życia inne Kuratoryjne Punkty w Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Bytomiu i Zabrzu. W wyniku szybkiego rozwoju programu, Kuratorium Oświaty podjęło decyzję o usamodzielnieniu „Wyspy” i przekształceniu jej w organizację pozarządową. 13 grudnia 1993 roku powstało Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa” z siedzibą w Chorzowie. Pierwszym Prezesem Zarządu został Stefan Sierotnik.
Cele i zadania, jakie realizuje towarzystwo są proste:
– wychowanie dzieci i młodzieży w duchu dobra i miłości;
– wychowanie dzieci i młodzieży dla demokracji;
– tworzenie pozaszkolnych reprezentacji dzieci i młodzieży w postaci sejmików uczniowskich i Parlamentów Dzieci i Młodzieży;
– opieka, patronat nad wolontariuszami pracującymi na rzecz dzieci i młodzieży;
– ochrona praw dziecka, doraźna pomoc dzieciom pokrzywdzonym przez los;
– organizacja wymiany międzynarodowej, pomoc organizacjom pozarządowym z terenu Ukrainy;
– organizacja czasu wolnego i wypoczynku dla dzieci i młodzieży;
Źródło: wyspachorzow.pl
Napisz komentarz
Komentarze