Eksponaty prezentowane podczas wystawy, to na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy jednak ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie. Jako pierwsza zaprezentowana zostanie centryfuga.
Jak przekonują organizatorzy wystawy, jednym z jej istotnych celów jest edukacja — chodzi o to, żeby przybliżyć współczesnym odbiorcom przedmioty, które wiązały się ściśle z codzienną egzystencją mieszkańców regionu, a dzisiaj nie tylko nie wiemy, do czego niegdyś służyły, ale często nie znamy nawet ich nazw. Kolejne miesiące roku to kolejne eksponaty — prezentowane pojedynczo, wraz z kompleksowymi opisami — w jednej z dwóch galerii Muzeum.
Niezwykle istotnym aspektem cyklu będą opowieści, które niosą ze sobą prezentowane przedmioty. — To bardzo ważne, by nieustannie przypominać, że przedmioty służyły konkretnym ludziom, w konkretnym miejscu i konkretnym czasie. Ci ludzie mieli swoje, często bardzo intrygujące, historie. Przedmioty dawnej codzienności skrywają wiele niesamowitych opowieści — mówi dr Artur Madaliński, dyrektor Górnośląskiego Parku Etnograficznego.
Obok każdego prezentowanego w ramach wystawy przedmiotu znajdą się nie tylko szczegółowe informacje techniczne, ale też historie, które się z poszczególnymi eksponatami wiążą. Dzięki temu wystawa opowiada nie tyle o przedmiotach, co o codziennych doświadczeniach naszych przodków.
Niektóre z prezentowanych eksponatów stały się niejako zaczątkiem nowoczesnych urządzeń, które — często na skalę przemysłową — wykorzystywane są także dzisiaj. W tym sensie wystawa jest więc opowieścią o ewolucji przedmiotów, a także o tym, jak zmieniła się ich funkcja w naszym życiu.
— Widać wyraźnie, że kiedyś przedmioty związane były z poszczególnymi ludźmi, którzy używali ich przez dziesięciolecia z wielkim szacunkiem, niemal czułością. Dzisiaj przedmioty traktujemy jak jednorazówki, które szybko wyrzucamy i zastępujemy nowymi — wyjaśnia Damian Adamczak, kierownik Działu Obiektów i Zabytków Ruchomych Muzeum.
Prezentowane w ramach cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” eksponaty miesiąca można oglądać w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Prezentowana na wystawie centryfuga marki „Alfa Laval” o numerze GPE-5289 została pozyskana do zbiorów muzealnych w 2016 roku z Goleszowa (pow. cieszyński, woj. śląskie).
Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie
Napisz komentarz
Komentarze