Aż 18% Polaków postanowiło zostać wolontariuszami, a 27% deklaruje, że angażuje się na rzecz swojego otoczenia. To o wiele więcej niż w poprzednich latach. Mimo to, o wolontariacie wiemy nadal niewiele. Cierpienie, wyzysk, strata czasu – tak właśnie duża część Polaków postrzega tę formę pomocy. Bardzo często dlatego, że sami nie mieli okazji się przekonać, jak to jest być wolontariuszem. A sam udział w Szlachetnej Paczce, to takie przedsięwzięcie, w które, z roku na rok angażuje się coraz więcej osób.
- Dzięki roli SuperW, mam wpływ na sytuację społeczną w moim mieście. Widzę zmiany, które dokonały się dzięki pracy mojej i innych wolontariuszy. W ciągu 3 lat pomogliśmy 120 rodzinom - to jest czad! Niezwykłe jest to, jak świat biznesu łączy się ze światem Paczki.Zdobyte kontakty w różnych instytucjach, pomagają mi w codziennym życiu - także służbowym - zaznacza Marcin Pielarz, współwłaściciel firmy.
Co to za projekt?
SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli sobie radzić w życiu. Od 15 lat jednoczy Polaków wokół idei mądrego pomagania. Darczyńcy przygotowują dedykowaną pomoc dla rodzin w potrzebie, a pomostem między nimi są SuperW, czyli wolontariusze Paczki. Ciepły szlafrok, lodówka czy buty na zimę dla dzieci, mają wielką wartość dla obdarowanych. Jednak w Paczce to nie rzeczy są najważniejsze. Największym prezentem dla żyjących w zapomnieniu jest świadomość: „Ktoś o mnie pamięta, ktoś we mnie wierzy”. Dlatego mówimy, że Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być impulsem do dalszej walki o poprawę swojego losu, bo czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których docieramy.
Komu paczka ma szansę pomóc?
Szlachetna paczka dociera do osób żyjących w niezawinionej biedzie, czyli takich które z niezależnych od siebie przyczyn, znalazły się w trudnej sytuacji. Do projektu włączane są głównie osoby starsze i samotne, rodziny wielodzietne i te dotknięte chorobą lub niepełnosprawnością, samotni rodzice oraz ci, których spotkało nieszczęście. Oprócz kryterium finansowego, kluczowe znaczenie ma postawa rodziny. Paczka pomaga tym, którzy sami chcą sobie pomóc i charakteryzują się postawą proaktywną. To ludzie, którzy nie dopominają się pomocy, nie krzyczą, że coś im się należy, tylko sami próbują poprawić swój los.
Jak odszukać rodzinę, która potrzebuje pomocy? Na stronie www.szlachetnapaczka.pl od 21.11.2015 dostępna będzie baza rodzin w potrzebie. Darczyńca wybiera rodzinę, wskazując magazyn, do którego chce dostarczyć paczkę. Następnie przygotowuje paczkę – sam lub z rodziną i przyjaciółmi – zgodnie z listą potrzeb wskazanych przez rodzinę. Darczyńca otrzymuje wsparcie wolontariusza – opiekuna rodziny, który jest z nią w kontakcie. W dniu finału Darczyńca dostarcza paczki do wskazanego magazynu. Następnie dzięki kontaktowi z wolontariuszem otrzymuje relację z doręczenia prezentów.
Wszyscy chętnie, którzy chcieliby zostać wolontariuszami mogą zgłaszać swój udział na stronie www.superw.pl.
Źródło: szlachetnapaczka.p
Napisz komentarz
Komentarze