Port Poetycki przestaje być imprezą lokalną. Zyskuje za to miano wydarzenia ogólnopolskiego. Wszystko za sprawą autorów, którzy na największą imprezę literacką na Śląsku przyjeżdżają z całej Polski. Nie inaczej jest i w tym roku. W dwudniowej imprezie udział ma wziąć blisko 130 poetów, którzy przeczytają ponad 300 wierszy. Wśród gości głównych siedemnastego już Portu Poetyckiego znaleźć można poetki Julię Fiedorczuk, autorkę m.in. „Psalmów” i laureatkę prestiżowej Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za 2018 rok oraz Annę Adamowicz, która w 2017 roku nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia.
Poetów reprezentować będą natomiast Jakub Sajkowski, autor m.in. tomów „Zestaw do kaligrafii” i „Google Translator” oraz Robert Rybicki, pochodzący z Rybnika twórca, autor m.in. zbioru „Dar meneli” oraz wierszy zebranych „Podręcznik naukowy dla onironautów”. Rybicki jest także laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” z 2018 rok. Spotkanie z autorami zaplanowano na 1 czerwca, na godz. 16.
Tego samego dnia na scenie pojawi się także blisko setka pozostałych poetów. W ramach „Magazynu Wierszy”, który skupia twórców od lat odwiedzających imprezę, swoje wiersze przeczyta blisko 50 osób. W ramach „Hyde Parku”, w którym z kolei czytają osoby po raz pierwsze goszczące na imprezie, około 70. - Port Poetycki rośnie. Z roku na rok przybywa nam nie tylko poetów, którzy chcą u nas czytać, ale przede wszystkim widzów, którzy chcą poezję słuchać. W tym roku odwiedzi nas rekordowa liczba autorów, ale także wydawców - mówi Barbara Janas-Dudek, poetka i współorganizatorka Portu Poetyckiego.
Co przyciąga do Chorzowa? - Przede wszystkim klimat wydarzenia. To dziś jedyna w Polsce impreza, która na jednej scenie gromadzi znanych poetów, laureatów prestiżowych nagród i debiutantów, dając im niezwykłą platformę do prezentacji twórczości, ale przede wszystkim widownię i czytelników, czyli „towar” dziś deficytowy - mówi. Ale Port to nie tylko czytanie wierszy. Na 1 czerwca zaplanowano także warsztaty poetyckie z Julią Fiedorczuk oraz koncert Joanny M. Vorbrodt. W „Sztalugarni” prowadzonej przez artystkę Agnieszkę Czyżewską, zaprezentowane zostaną natomiast prace malarskie Sylwii Dwornickiej.
Imprezie towarzyszyć będą także I Targi Książki Poetyckiej, na których wystawią się wyłącznie wydawnictwa wydające poezję. Odbędą się one też 1 czerwca od godz. 14. Sobotnie czytanie poprzedzi kameralne spotkanie z autorami i wydawcami. 31 maja swoje książki zaprezentują autorzy związani z Domem Literatury w Łodzi oraz Wydawnictwem Faktoria i Okolice. Wśród poetów z tego pierwszego usłyszymy Rafała Gawina, Klaudię Wiercigroch-Woźniak, Marcina Badurę oraz Tytusa Żalgirdasa. Drugie wydawnictwo zaprosi na spotkanie z Radosławem Wiśniewskim, Aleksandrem Wiernym, Marzeną Orczyk-Wiczkowską oraz Ryszardem Chłopkiem.
W przerwie pomiędzy wierszami będzie można usłyszeć Olgę Sawicką i Justynę Szymańską, które zaprezentują spektakl muzyczny Eliot, Barańczak i „Koty Coś”. Początek o godz. 17. Cały Port odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie. Jego partnerem jest Miasto Chorzów, a patronują mu Smak Książki, artPapier, SilesiaKultura.pl, Uniwersytet Śląski oraz Szlak Zabytków Techniki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze