Srebro zdobyli Antoni Skoczypiec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie oraz Kamil Ciebiera z LO Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Brązowe medale wywalczyli Mateusz Kapusta z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu oraz Wojtek Kolesiński z XIII LO w Szczecinie.
Polskę reprezentował także Aleksander Lenart z I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.
Liderzy Waldemar Ogłoza i Damian Jabłeka oraz obserwator Wioletta Ogłoza czuwali nad ostateczną wersją zadań, a także ich tłumaczeniem na język polski, sprawdzeniem rozwiązań i ich późniejszą obroną podczas moderacji.
Olimpiada odbywała się w dniach od 2 do 10 sierpnia na Węgrzech. Wzięło w niej udział 260 uczestników w 53 zespołach z 46 krajów świata. Ponadto ponad 100 liderów dbało o przygotowanie ostatecznej wersji zadań.
Olimpijska rywalizacja składała się z wielu części. W pierwszej uczniowie zmierzyli się z dwoma zadaniami z analizy danych astronomicznych. Kolejnym zadaniem była obserwacja nocnego nieba. W tym celu organizatorzy zapewnili 88 teleskopów oraz sędziów będących miłośnikami astronomii z całych Węgier. Po dniu odpoczynku nadszedł czas na najważniejszą część rywalizacji - 14 zadań teoretycznych o zróżnicowanej trudności. Na koniec uczniowie musieli wykazać się znajomością nieba obserwowanego z różnych miejsc na Ziemi, a także Księżyca korzystając z mobilnych, nadmuchiwanych planetariów. Absolutnym zwycięzcą Olimpiady został reprezentant Wietnamu.
Źródło: Informacja prasowa
Napisz komentarz
Komentarze