W ramach wydarzenie odbędzie się cykl czterech wyjątkowych koncertów, które – dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością i wykorzystaniu różnych gatunków muzycznych – podkreślą uniwersalny i ponadczasowy charakter muzyki Stanisława Moniuszki.
Wielkim atutem przedsięwzięcia będzie udział znakomitych, uznanych nie tylko w kraju artystów – między innymi Marii Pomianowskiej, Marcina Wolaka, Pawła Kubicy, Katarzyny Ćwiek, Dariusza Niebudka, Włodka Pawlika. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dr hab. Wacław Golonka.
Powiązanie Górnośląskiego Parku Etnograficznego z muzyką Stanisława Moniuszki jest bardzo silne. Stanisław Moniuszko – obok Chopina jest najważniejszym twórcą Polskiej Szkoły Narodowej. Stało się tak dzięki wykorzystaniu przez Moniuszkę polskiej ludowości. Takie elementy jak tańce narodowe (mazur, krakowiak), które wprowadził do swoich oper i operetek, motywy przyśpiewek ludowych, na bazie których napisał kilkaset pieśni (najsłynniejszy Śpiewnik domowy), teksty pieśni opisujące polskie zwyczaje (Prząśniczka), ballady (Świtezianka), relacje pomiędzy ludźmi (Dziad i Baba czy Panicz i dziewczyna) to elementy opisujące Polskę XIX wieku a szczególnie wiejskie domostwa – miejsca pielęgnowania i łączenia sztuki muzycznej ze sztuką ludową. Właśnie pieśni a wśród nich zbiór pt.: Śpiewnik domowy jest świadectwem, które opisuje zwyczaje XIX-wiecznej Polski.
Dzisiejsza działalność koncertowa koncentrująca się często w wielkich salach koncertowych odbiega od rzeczywistej atmosfery jaka panowała w XIX wieku. Dlatego takie miejsce jak chorzowski skansen, gdzie przedstawiane jest życie Polaków w czasach kiedy żył i tworzył Moniuszko to najbardziej autentyczne miejscem, w którym współgranie muzyki Moniuszki, a w szczególności pieśni z otoczeniem starych, historycznych domostw jest najbardziej naturalne.
Można wskazać wiele miejsc w skansenie, które są kopią środowiska w jakim żył i tworzył Moniuszko np. chałupa z Kaliny - wypełniona przedmiotami codziennego użytku, jak chociażby wrzeciono z pieśni Prząśniczka, kościółek (Moniuszko był organistą i prowadził chóry), wreszcie otoczenie i przyroda parku, a w twórczości Moniuszki opiewana w pieśniach: Wiosna, Polna różyczka, Po nocnej rosie. Miejsce to stanowi zatem naturalne zaplecze muzyki Stanisława Moniuszki, tak mocno związanego przecież z kulturą polską
Festiwal został objęty Honorowymi Patronatami: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszalka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Partnerami medialnymi wydarzenia są: TVP Katowice, ‘Dziennik Zachodni”, „Gość Niedzielny”, „Gazeta Wyborcza” oraz portale internetowe: silesiakultura.pl, tubachorzowa.pl, naszemiasto.pl.
Współorganizatorami Festiwalu są: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademia Muzyczna w Krakowie.
Źródło: Informacja prasowa
Napisz komentarz
Komentarze