Do 1995 r. czas zimowy w Polsce był wprowadzany w ostatnią niedzielę września. Od 1995 r. lat czas zimowy w kraju zaczyna obowiązywać wtedy, gdy w innych krajach, czyli w ostatni weekend października. I tak dzieje się również tym razem, z soboty na niedzielę przestawimy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. I tu dobra informacja dla śpiochów, pośpimy godzinę dłużej. Sprzęt elektroniczn y, która wszechobecnie nas otacza z taką zmainą czasu radzi sobie sam. Warto sprawdzić , czy czas w telefonie komórkowym, komputerze został poprawnie zmieniony. Ręcznego przestawienia czasu na zimowy wymaga większość tradycyjnych zegarków analogowych.
Ciekawostka:
Istnieje nawet specjalny dokument poświęcony zmianie czasu. To rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 23 grudnia 2008 r. Czas z letniego na zimowy i z zimowego na letni zmienia około 70 krajów na całym świecie. W Europie zmieniają go niemal wszystkie państwa, wyjątkiem jest Islandia, gdzie czas nie jest zmieniany.
A jak reagują ludzie na zmianę czasu?
- To bardzo dobry pomysł, szczególnie że śpimy dłużej i rano szybciej będzie widno, ja wstaję do pracy o 5, więc będzie przyjemniej - mówi mieszkaniec Chorzowa.
- Beznadziejnie, będzie ciemno już o 16:00, poza tym mam małe dzieci i dla nich to będzie kolejna zmiana, trzeba będzie dzieci na nowo przyzwyczajać do codziennych rytuałów - dodaje mieszkanka Chorzowa.
KZK GOP informuje:
W związku ze zmianą czasu komunikacja nocna do godz. 02:00 czasu letniego wykona wszystkie kursy zgodnie z obowiązującymi rozkładami jazdy, po czym nastąpi postój wszystkich linii na przystanku końcowym po zrealizowaniu ostatniego kursu, którego odjazd nastąpił wg czasu letniego. Przestój potrwa godzinę, po czym linie zaczną kursować zgodnie ze swoimi rozkładami jazdy od godz. 02:00 czasu zimowego.
Napisz komentarz
Komentarze