Członkowie kapituły podkreślili, że tym większa jest rola mądrych i wrażliwych pedagogów, którzy są gotowi zmierzyć się z tymi nowymi wyzwaniami.
Lauretka nagrody, Zofia Cofałka, wyzwań się nie boi. Nauczycielka pracująca w Gimnazjum nr 2 w Chorzowie oraz Niepublicznym Liceum dla Dorosłych w Katowicach od 17 lat działa na rzecz praw człowieka, podejmując trudne tematy w inspirujący i angażujący młodzież sposób. Wśrod problemów, które podejmuje z uczniami i uczennicami, są i sprawy mniejszości romskiej, i zagadnienie sprawiedliwego handlu, i sytuacja uchodźców, i historia Holokaustu. Współpracuje z Amnesty International, Polską Akcją Humanitarną i wieloma innymi organizacjami i instytucjami, jest nie tylko nauczycielką, ale też wolontariuszką na wielu polach, bo jak mówi: "nie można uczyć i żyć według innych reguł niż te, o których się uczy. Tylko wiarygodny nauczyciel będzie prawdziwy, a tylko prawdziwy nauczyciel będzie wzorem do naśladowania".
Kapituła wyróżniła również 10 nauczycieli z całej Polski - w tym Przemysława Fabiańskiego, Dyrektora I Zespołu Szkół Akademickich im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Nagroda im. Ireny Sendlerwowej „Za naprawianie świata” ustanowiona została w 2006 r. i jest przyznawana nauczycielom i nauczycielkom, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirując do działań zgodnych z tymi zasadami, zarówno w środowisku szkolnym, jak i lokalnym. Wśród laureatów są nauczyciele i nauczycielki zajmujący się edukacją o Holokauście, edukacją wielokulturową i antydyskryminacyjną. Laureaci I edycji z 2006 r. zostali wybrani osobiście przez Irenę Sendlerową i byli to: nauczyciel LO im. Witkacego w Warszawie - Robert Szuchta z Polski i Norman Conrad z USA. Robert Szuchta obecnie zasiada w Kapitule Nagrody, obok takich znakomitości jak: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący Kapituły, prezes Fundacji Pogranicze), Elżbieta Ficowska (inicjatorka Nagrody, jako dziecko uratowana przez Irenę Sendlerową), Anna Chipczyńska (przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie), Włodzimierz Grudziński (Doradca Prezesa Związku Banków Polskich), Alicja Pacewicz (Wiceprezeska CEO), Jarosław Przyborowski (założyciel i prezes Fundacji Signum), Krystyna Starczewska (twórczyni i dyrektorka I Społecznego LO w Warszawie „Bednarska” oraz XX Społecznego Gimnazjum w Warszawie „Raszyńska”), Zofia Żukowska (działaczka Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce ).
Laureatka nagrody otrzymała 15 000 zł.
Źródło: UM Chorzów, ceo.org.pl
Fot.: ceo.org.pl
Napisz komentarz
Komentarze