Pomysł nadania szkole imienia Konstantego Wolnego narodził się ponad rok temu na spotkaniu w gabinecie zastępcy prezydenta miasta Chorzowa, Wiesława Ciężkowskiego. W styczniu tego roku Rada Miasta Chorzowa podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie.
- Dla społeczności naszej szkoły minione miesiące były czasem poświęconym poznawaniu postaci Konstantego Wolnego, jego charakteru, życia i działań. W tej „podróży do przeszłości” towarzyszył nam wnuk patrona szkoły - Konstanty Wolny, którego pasją jest propagowanie działalności dziadka - wspomina Izabela Grabiańska, dyrektor placówki.
28 października 2016r. w historii chorzowskiej „piętnastki” otwarł się nowy rozdział.
- Jesteśmy dumni i czujemy się zaszczyceni, ponieważ Patronem naszej szkoły został znamienity Polak, Ślązak – człowiek na wskroś dobry, pracowity i uczciwy – niezwykły wzór do naśladowania – ocenia dyrektor Grabiańska.
Ceremonia nadania szkole nowego imienia rozpoczęła się od uroczystej mszy w Kościele Św. Barbary w Chorzowie, w trakcie której poświęcono odnowiony sztandar szkoły. Miejscem głównych obchodów był Miejski Dom Kultury przy ul. Lompy, gdzie odbył się akt nadania placówce imienia Konstantego Wolnego z udziałem dyrekcji i kadry pedagogicznej, uczniów i rodziców, a także wielu zaproszonych gości, w tym przedstawicieli magistratu. W trakcie uroczystości można było poznać sylwetkę patrona podstawówki i jego historię. Wydarzeniu towarzyszył występy uczniów i okolicznościowe przedstawienie. Zwieńczeniem obchodów był przemarsz uczestników uroczystości do siedziby szkoły, w której dyrektor placówki wraz z wnukiem Konstantego Wolnego dokonała przecięcia wstęgi w drzwiach szkoły. W placówce można było podziwiać wystawę o Konstantym Wolnym.
Dyrektor szkoły w imieniu swoim i uczniów złożyła podziękowania za uczestnictwo w tak ważnym dla szkoły wydarzeniu.
- Dziękujemy wszystkim: władzom i Radzie Miasta, nauczycielom i pracownikom szkoły, uczniom przygotowującym występy, rodzicom, a także przyjaciołom i sponsorom za pomoc i wsparcie w organizacji tej uroczystości. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie na nasze uroczystości za obecność, życzliwe słowa, gratulacje i kwiaty - mówiła dyrektorka szkoły.
Konstanty Wolny
Urodził się w 1877 roku w Bujakowie, był górnośląskim działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska. Pełnił rozmaite funkcje, działał jako najbliższy współpracownik Wojciecha Korfantego. Był współautorem Statutu Organicznego Województwa Śląskiego i pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych w 1901 roku pracował jako adwokat na Górnym Śląsku, angażując się jednocześnie politycznie. Zamieszkał w Gliwicach, gdzie został pierwszym polskim adwokatem. Wraz z Korfantym i Cyrylem Ratajskim był aktywnym członkiem Towarzystwa Demokratyczno-Narodowego. Później powołano go na członka rady nadzorczej Stronnictwa Polskiego na Śląsku, które założył wraz z Korfantym i Napieralskim 15 stycznia 1911. Wybuch I wojny światowej oznaczał dla Wolnego aresztowanie i osadzenie w twierdzy w Nysie. Szybko powołano go przymusowo do służby wojskowej w pruskiej armii. Listopadowa demobilizacja w 1918 roku pozwoliła mu wrócić z Janowa Podlaskiego do Bytomia, który stał się głównym ośrodkiem polskiej działalności politycznej na Górnym Śląsku.
Walka o przynależność Górnego Śląska do Polski oznaczała przymus zmagania się z wieloma perturbacjami, które jednak szybko doprowadziły Wolnego do pełnienia funkcji zastępcy komisarza sekretariatu plebiscytowego Korfantego. W 1919 roku został obwołany pierwszym prezesem Śląskiej Dzielnicy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Wolny przewodniczył Komisji Samorządowej, która w ciągu dwóch miesięcy, od maja do lipca 1920 roku opracowała Statut Organiczny Województwa Śląskiego - integralnej części ustawy konstytucyjnej, aktu normatywnego określającego kształt i zasady funkcjonowania autonomii Województwa Śląskiego.
W początkowych latach II Rzeczypospolitej włączył się w budowę różnych struktur i instytucji, kierujących polską działalnością narodową na Górnym Śląsku, dzięki czemu wybrano go pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego, którym był przez trzy kadencje.
Wolny to także inicjator założenia Biblioteki Sejmu Śląskiego, która na skutek wielu przemian administracyjnych i historycznych dziś znana jest jako Biblioteka Śląska. Uznawano go za mecenasa sztuki, kultury i sportu.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski 2 maja 1923.
Prochy zmarłego jesienią 1940 roku we Lwowie marszałka Wolnego na wniosek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa udało się decyzją władz ukraińskich przewieźć do Katowic, gdzie uroczyście spoczął na cmentarzu przy ul. Francuskiej, gdzie 6 listopada 2004 odsłonięto ku jego czci tablicę pamiątkową. W 135. rocznicę urodzin marszałka i 90. rocznicę pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2012 Rokiem Konstantego Wolnego.
Autor: Joanna Zegarlicka
Fot.: UM Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze