W skład Rady wchodzą naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechniki Śląskiej. Rada to obecnie 13 członków. - Rada ma opiniować, konsultować i doradzać parkowi - mówi Anna Poraj, przewodnicząca Rady, prezes Fundacji Park Śląski.
Kompetencje rady do spraw różnorodności biologicznej mają ścisły związek z przyrodą parku. To w dużym stopniu wypracowanie wizji rozwoju nowych terenów parku, w oparciu o badania przyrodnicze, socjologiczne, inicjatywy, akcje edukacyjne - zaznacza Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.
Jak podkreśla prezes Parku Śląskiego ten ma służyć rekreacji, wypoczynkowi, oddaniu się naturze,koncerty i głośniejsze imprezy powinny zejść na dalszy plan. - Nie chcemy być amatorami, dlatego poprosiliśmy do współpracy biologów, przyrodników, fachowców, których opinię szalenie cenimy - podkreśla Andrzej Wyrobiec, prezes Parku Śląskiego. - Dla Parku Śląskiego to istotny organ, zielone punkty na mapie naszego miasta, to miejsca kultowe, którym należy się opieka i troska, trzeba szybko interweniować, ludzie nie szanują przyrody, niszczą ją, taka edukacja się przyda - podkreśla Jan, który po Parku Śląskim spaceruje regularnie od 10 lat.
Park, to co prawda miejsce do spacerów i rekreacji, ale zdaniem naukowców po 60-ciu latach zmienił swoje oblicze i bardziej przypomina las. - To miejsce unaturalniło się, przypomina bardziej las, a w lesie żyją zwierzęta i szereg organizmów, to często prowadzi do konfliktów człowiek - przyroda, my chcemy wprowadzić harmonię i zapobiec takim kłopotom - dodaje Adam Rostański, wiceprzewodniczący Rady.
Doskonale pamiętamy, jak kilkalat temu naukowcy ostro komentowali wycinkę drzew w Parku Śląskim, do takich sytuacji miejmy nadzieję już dochodzić nie będzie, a Rada oprócz inicjowania ciekawych wydarzeń, będzie przede wszystkim strażnikiem parkowej przyrody.
Źródło: parkslaski.pl
Napisz komentarz
Komentarze