- W Chorzowie mamy grand championa, który zdobył tytuł w 2009 roku - prezes Śląskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Ja - można powiedzieć jestem "mistrzem" drugiego miejsca, bo w tym roku aż czterokrotnie zajmowałem tą pozycję: za cydr w Warszawie, w międzynarodowym konkursie w Chorzowie - za piwo pszeniczne, za pilsa wędzonego w największym konkursie w Polsce i drugie miejsce za portera bałtyckiego w Cieszynie.
Jak w takim razie zrobić piwo? Oto trzy sposoby od Pana Adama!
- Pierwszy z nich to piwo z koncentratów, jest ich tyle rodzai, że przez trzy lata można robić raz w tygodniu inne piwo! Wystarczy połączyć je z wodą i z drugim koncentratem nie chmielonym, zostawić na około tydzień (wtedy następuje fermentacja). Następnie do każdej butelki dodajemy miarkę cukru, aby piwo było nagazowane. Czekamy kolejne dwa tygodnie i mamy piwo gotowe do spożycia. Przygotowanie piwa w ten sposób trwa ok 45 minut. - Drugi sposób: możemy zastosować ekstrakt słodu i sami chmielić. Jak? Mieszamy ekstrakt słodu z wodą, doprowadzamy do wrzenia i chmielimy. Na goryczkę godzinę, na aromat na ostatnie dziesięć minut. Przygotowanie piwa w ten sposób trwa około -półtorej godziny. - Trzeci sposób to tzw. zacieranie. Miesza się ze sobą różne rodzaje słodów, żeby zrobić konkretne piwo. Pszeniczne piwo to 60% słodu pszenicznego, reszta to słód pilzneński. Każde piwo ma swoją recepturę, musimy uważać na chmielenie również, żeby nie "przechmielić". Ten sposób jest najtrudniejszy i trzeba poświęcić mu najwięcej czasu, ale możemy zrobić sobie takie piwo na jakie my mamy ochotę. Przygotowanie piwa w ten sposób trwa około 6-8 godzin. Już teraz możemy zachęcić Was do odwiedzenia sklepu Piwo Piweczko przy ulicy 3 maja 29 w Chorzowie, gdzie Pan Adam chętnie służy radą i pomoże w doborze właściwych składników!
Jak piwo nagazować? W jakim naczyniu to zrobić?
- Piwo samo się nagazuje. Wystarczy, że dodamy cukru do refermentacji i samo się nagazuje - mówi Adam Chrostek. Są różne garnki do robienia piwa, z 30 litrów wychodzi ponad 20 litrów piwa. Nie jest też tak, że im więcej litrów robimy tym więcej czasu będziemy musieli na to poświęcić. Cały proces trwa praktycznie tyle samo, różni się to tylko składnikami - dodaje właściciel Piwo Piweczko.
Piwo tańsze niż w sklepie!
Choć o tym mało kto wie, to piwo domowej roboty może być tańsze niż te ze sklepu lub w niemal identycznej cenie. - Piwo domowe nie kosztuje więcej niż te ze sklepu! Jeśli kupimy koncentrat i cukier to mamy 0,5 litra piwa za ok. 1,30zł. Jeśli chcemy piwo wyższej jakości to łączymy koncentrat piwa nachmielony z ekstraktem niechmielonym - wtedy 0,5 litra piwa kosztuje nas ok . 2zł . Wychodzi nawet taniej niż te ze sklepów, jedyne co to musimy poświęcić - to więcej czasu - tłumaczy nam Adam Chrostek. Jednak chwilę później przestrzega: Piwo, które robi się w domu nie jest na sprzedaż, możemy jedynie kogoś poczęstować. Chodzi o akcyzę i trzeba o tym pamiętać. Polecamy zatem spróbować stworzyć własne piwo. My przy okazji tworzenia materiału skosztowaliśmy cydru i piwa pszenicznego Pana Adama i smak jest naprawdę zupełnie inny niż piwa robionego w Kompaniach Piwowarskich!
Zapraszamy
Centrum Warzenia Domowego Piwa Piwo Piweczko
ul. 3 maja 29
41-500 Chorzów
tel. 784 474 585
Napisz komentarz
Komentarze