Urząd Miasta Chorzowa przekazał niedawno informację, z której wynika, że prowadzone przez samorząd zadania związane z ociepleniem budynków pozwalają nie tylko na ograniczenie zużycia energii, ale również przynosi wymierne korzyści finansowe. Dzięki podobnym inwestycjom do tysięcy złotych. Jak to możliwe?
W ciągu ostatnich miesięcy wykonano audyty przeprowadzonych na terenie Chorzowa. Urząd Regulacji Energetyki wybrał, spośród zgłoszonych do przetargu inwestycji przyczyniających się do poprawy tzw. efektywności energetycznej, chorzowskie projekty. Dzięki temu miasto otrzymało świadectwa efektywności energetycznej - tzw. Białe Certyfikaty, które sprzedano na Towarowej Giełdzie Energii SA. Ta transakcja pozwoliła uzyskać przychód równy dokładnie 740 674,64 zł.
Jak tłumaczy Zastępca Prezydenta Miasta ds. Technicznych i Rozwoju, Marcin Michalik:
- Chorzów jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które otrzymało oraz sprzedało Białe Certyfikaty. Staramy się ocieplić jak najwięcej budynków – nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim ponieważ skutkuje to dużymi oszczędnościami. W tej chwili trwają prace nad termomodernizacją kolejnych budynków szkolnych: ZSS nr 1 przy ul. Ryszki oraz Gimnazjum nr 4 przy ul. Śląskiej. Inwestycje są realizowane z funduszy unijnych – wylicza.
Czym jest Biały Certyfikat?
To poświadczenie zaoszczędzenia określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej. Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii.
Napisz komentarz
Komentarze