Wśród eksponatów, które będzie można zobaczyć na wystawie znalazła się odnaleziona niedawno pamiątkowa księga dokumentująca 10 lat historii Miejskiego Domu Kultury Centrum, który rozpoczął swoją działalność przy ul. Dąbrowskiego we wrześniu 1997 roku. Poprzednim lokatorem budynku był za to Młodzieżowy Dom Kultury, z czasów jego działalności pozostały liczne publikacje prasowe, wywiady z pracownikami i artystami występującymi w placówce, a także zdjęcia z zabaw sylwestrowych, andrzejek, turniejów tańca, czy Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W latach dziewięćdziesiątych na tej scenie prezentowali się tacy muzycy jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Uryga, Wojciech Karolak, Jose Torres, Janusz Yanina Iwański, czy Tomasz Stańko. Dość przypomnieć, że początki kariery wokalnej Kuby Badacha, lidera i wokalisty Poluzjantów są związane ściśle z chorzowskim MDK. Tu także można było uczyć się pod opieką takich tuz, jak Lora Szafran i Elżbieta Zapendowska technik wokalnych podczas Chorzowskich Warsztatów Wokalnych pod patronatem prezydenta.
Podczas wystawy „Powróćmy do początków, popłyńmy ku przyszłości” dostępne będą do obejrzenia albumy z kolekcją fotografii obrazujących historię miejsca, od tej najdawniejszej aż do czasów współczesnych. Ponadto na odwiedzających czeka film i nagrane wspomnienia osób związanych zawodowo czy też emocjonalnie z tym miejscem. Każdy z uczestników wystawy może w trakcie Dni Otwartych nagrać własne wideo, a także wykonać zdjęcie na statku na scenie.
Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta ds. aktywizacji społecznej podkreśla udział instytucji promujących historię Chorzowa w całej akcji:
- Dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego w Chorzowie prezentujemy również fotografie przechowywane w zbiorach tej placówki, na których można zobaczyć jak prezentował się budynek tuż po oddaniu go do użytku.
Przypomnijmy, że dzieje tej budowli sięgają końca XIX wieku, kiedy w 1895 pruska administracja zdecydowała o budowie nowoczesnego kompleksu sportowego. Przez kilkadziesiąt lat w tym budynku mieściło się Męskie Towarzystwo Gimnastyczne Männer Turn Verein wyposażone w sale ćwiczeń m.in. dla lekkoatletów i piłkarzy. Funkcjonowały w nim także stowarzyszenia promocji aktywności fizycznej i sportu. Zabytkowy budynek w stylu neogotyckim po odpowiednich przeróbkach stał się następnie siedzibą Miejskiego Domu Kultury.
Ponad rok temu został przekazany do dyspozycji Centrum Integracji Międzypokoleniowej, które urządziło w nim siedzibę prężnie działającej Chorzowskiej Akademii Seniora, Chorzowskiej Strefy Wolontariatu, a także Klub Malucha.
Pełen program Dni Otwartych, które rozpoczęły się dziś i potrwają do 17 listopada dostępny jest na stronie internetowej Centrum Integracji Międzypokoleniowej. W tym roku obfitują one w zajęcia sportowe skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych, kursy językowe, wykłady dotyczące zdrowia i dietetyki, a także wiele innych atrakcji.
Foto dzięki uprzejmości Jacka Nowaka, członka Rady Miasta Chorzów. Pocztówka przedstawia siedzibę Männer Turn Verein przy ul. Dąbrowskiego 7.
Napisz komentarz
Komentarze