Kim jest asystent rodziny?
Jego zadania określa art. 15.1 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W przypadku zagrożenia prawidłowego rozwoju dziecka w rodzinie zadaniem asystenta jest wspomaganie rodziny w osiągnięciu przez nią stabilności życiowej, umożliwiającej prawidłowe wypełnianie funkcji opiekuńczo-wychowawczej.
Asystent rodziny rozpoczyna swą pracę w czasie, gdy pracownik socjalny wystąpi do kierownika OPS-u z wnioskiem o przydzielenie asystenta rodzinie. Z kolei to następuje to w momencie kiedy poweźmie informację o tym, iż konkretna rodzina przejawia problemy opiekuńczo wychowawcze – a pomoc czy ingerencja ze strony asystenta jest niezbędna.
Problemy takie jak np. narastające trudności opiekuńczo-wychowawcze rodziców w ostateczności mogą prowadzić do zaniedbań wobec dzieci. Bywa, że problemy doprowadzają także do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu rodziny takich jak umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej.
Aby skutecznie pomagać i chronić asystenci współpracują z instytucjami takim jak : szkoły, sądy, policja, kuratorzy, rodziny zastępcze. W związku z tym Kierownik Dzielnicowych asp. sztab. Adam Kościelny zorganizował specjalne spotkanie w chorzowskim komisariacie. W trakcie spotkania asystenci przedstawili zakres swoich obowiązków i kompetencji zawodowych. Omówione zostały zasady współpracy pomiędzy asystentami a policjantami. W spotkaniu uczestniczyli dzielnicowi oraz funkcjonariusze ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Kolejne spotkanie zaplanowano na dzień 7 grudnia 2016 roku.
Źródło: KMP Chorzów
Napisz komentarz
Komentarze