W piątek w Chorzowskim Centrum Kultury zaczynają się 6. Śląskie Debaty Hematologiczne. W medycznej konferencji weźmie udział plejada najważniejszych specjalistów w kraju: hematologów i diagnostów laboratoryjnych. Tematem najbliższego spotkania będą m.in. najnowsze metody leczenia szpiczaka plazmocytowego, zespołów mieloproliferacyjnych, w tym ostrej i przewlekłej białaczki szpikowej, a także koagulologia.
Celem kolejnego, szóstego już spotkania jest przedstawienie możliwości prawidłowej diagnostyki i nowoczesnego leczenia najtrudniejszych schorzeń nowotworowych układu krwionośnego: szpiczaka plazmocytowego i zespołów mieloproliferacyjnych, w tym ostrej i przewlekłej białaczki szpikowej. Organizatorzy, oprócz platformy wymiany wiedzy i doświadczeń praktyki klinicznej dążą do progresu w zakresie jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych na Górnym Śląsku, a tym samym wzmożenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców.
Jak przekazuje dr n.med. Sebastian Grosicki, Kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Nowotworowych Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Prodziekan Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i ordynator Oddziału Hematologicznego SPZOZ Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie:
- Śląskie Debaty Hematologiczne w tym roku stanowią kontynuacje dyskusji dotyczącej najważniejszych zagadnień współczesnej hematologii i koagulologii, odnotowanego w ostatnim okresie postępu w ich diagnostyce i leczeniu. Dodatkowo podejmujemy tematy związane ze zdrowiem publicznym. Będziemy dyskutować nad znaczeniem diety dla leczenia chorych na chorobę nowotworową.
Dowiemy się również o związkach zapadalności chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową i szpiczaka plazmocytowego z zanieczyszczeniami środowiskowymi w naszym województwie. Profesor Marchwińska przedstawi wyniki wielostronnych badań Katedry, którą kieruje i Zakładu Profilaktyki Chorób Nowotworowych oraz Oddziału Hematologicznego ZSM w Chorzowie pod moim kierownictwem. Badania te dotyczą możliwych związku zapadalności na przewlekłą białaczkę limfocytową i szpiczaka plazmocytowego (najczęstszych nowotworów hematologicznych) z narażeniem na środowiskowe czynniki ryzyka.
Zwrócimy szczególną uwagę na Chorzów i jego okolicę. Wyniki te będą przedstawiane po raz pierwszy. Są to badania unikatowe w skali Polski, ale również nie ma tak szczegółowych danych na świecie – wymienia docent Grosicki.
Niezwykle ważny element piątkowej debaty ma stanowić dyskusja o prewencji i profilaktyce antynowotworowej: - W ramach debat będziemy, więc dyskutować nie tylko nad postępem w leczeniu chorych na choroby hematologiczne, ale również nad metodami, które mogą zminimalizować ryzyko zachorowania. Zagadnienia te są szczególnie ważne wobec rosnącej zapadalności na choroby nowotworowe oraz rosnące koszty nowych procedur medycznych – przypomina docent Grosicki.
Organizatorzy spodziewają się licznego grona odbiorców debat, których liczba w roku ubiegłym sięgnęła 400.
Tegoroczna konferencja stanowi kolejną z cyklu okazję spotkania się lekarzy klinicystów z diagnostami laboratoryjnymi. Tego typu debaty mają stanowić możliwość wypracowania wspólnego, pełnego stanowiska w sprawie współczesnej diagnostyki i nowoczesnego leczenia zaburzeń hematologicznych. Warto przypomnieć, że chorzowski ośrodek hematologiczny - Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie jest jednym z przodujących w Polsce w kwestii diagnozowania i leczenia osób z najcięższymi przypadkami chorób układu krwionośnego.
Śląskie Debaty Hematologiczne cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko hematologów i diagnostów laboratoryjnych, ale też lekarzy innych specjalności w tym szczególnie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zdaniem dra Henryka Potyrchy, Przewodniczącego Zarządu Koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Chorzowie i Vice Przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Katowicach:
- Obecny postęp w medycynie jest tak wielki, że należy przybliżyć lekarzom najnowsze doniesienia z zakresu diagnostyki i leczenia schorzeń hematologicznych, z którymi spotykają się w codziennej praktyce lekarskiej. Wiele schorzeń hematologicznych , które do niedawna nie rokowały powrotu do zdrowia, wręcz kończyły się zgonem obecnie, dzięki wczesnej diagnostyce i nowoczesnej terapii pozwalają wrócić do pełni zdrowia.
Kolejna edycja Debaty jest wysoce pożądana w środowisku lekarskim, stąd spore zainteresowanie i chęć uczestnictwa w piątkowym spotkaniu. Dlaczego?
- Ponieważ z schorzeniami hematologicznymi spotykają się lekarze prawie we wszystkich specjalizacjach ważne jest aby na bieżąco być zorientowanym w aktualnych zaleceniach co do diagnostyki i leczenia tych schorzeń. Wykładowcami są znakomici naukowcy i praktycy polskich uczelni medycznych, którzy w sposób zrozumiały i merytoryczny przekazują swoją wiedzę i doświadczenie uczestnikom debat. Ponadto można wysłuchać bardzo ciekawych dyskusji między samymi wykładowcami i uczestnikami, uzyskać odpowiedź od naukowych autorytetów na nurtujące uczestnika debat zagadnienia dotyczące diagnostyki czy leczenia hematologicznego schorzenia. Ewenementem jest organizacja debat dla lekarzy i diagnostów laboratoryjnych, co ułatwia współpracę w placówkach medycznych między lekarzem hematologiem a diagnostą – przekonuje dr Potyrcha.
Udział w debatach jest bezpłatny, a uczestnicy otrzymują punkty edukacyjne, których określoną ilość przez Izby Lekarskie każdy lekarz ma obowiązek uzyskać w ciągu określonego czasu. Punkty te świadczą o przebiegu szkolenia lekarza. Śląskie Debaty Hematologiczne od kilku lat już na stale wpisują się w harmonogram naukowych spotkań i są wysoko oceniane przez uczestników.
Zdaniem dra Potyrchy miasto Chorzów, dzięki organizacji Śląskich Debat zaistniało na mapie corocznych naukowych spotkań z zakresu schorzeń hematologicznych:
- Udaje się to, dzięki wielkiej determinacji i pasji dra hab. n. med. Sebastiana Grosickiego i jego zespołowi z Oddziału Hematologicznego w Chorzowie.
Śląskie Debaty Hematologiczne odbędą się w dniach 25-26 listopada 2016 roku w Chorzowskim Centrum Kultury w Chorzowie, przy ul. Sienkiewicza 3.
Konferencja jest organizowana pod patronatem Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezydenta Miasta Chorzowa oraz prezesów Izb Lekarskiej i Diagnostów Laboratoryjnych, a także Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Oddział Katowice i Towarzystwa Diagnostów Laboratoryjnych.
Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął Zakład Profilaktyki Chorób Nowotworowych, Wydział Zdrowia Publicznego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach Oddział Hematologiczny, SPZOZ ZSM w Chorzowie dr hab. n. med. Sebastian Grosicki, Przewodniczący Koła Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Chorzowie, dr Henryk Potyrcha i Fundacja Transplantacji Szpiku i Leczenia Chorób Krwi w Katowicach.
Foto: materiały organizatora
Napisz komentarz
Komentarze