Ta dziedzina sztuki na pewno niektórym obiła się o uszy, inni zaś po szkołach lub studiach artystycznych mogli sami parać się grafiką warsztatową. Jednak wiele osób jej nie zna, nie jest to najpopularniejsza forma tworzenia, chociaż ma swoje grono zwolenników. Jednak odstawiając na bok kwestię popularności, nie można grafice warsztatowej odjąć efektywności i wysiłku, który trzeba włożyć, aby ów efekt osiągnąć.
Grafika warsztatowa to pojęcie szeroko rozumiane, na które składa się wiele rodzajów wykonania prac: drzeworyt, linoryt, akwaforta, akwatinta, sucha igła czy sitodruk to tylko nieliczne z nich.
W Chorzowskim Centrum Kultury do końca roku będzie dostępna wystawa grafik autorstwa węgierskiego artysty Bela Szepessy. Artysta pochodzi z Nyíregyházán i wykłada na tamtejszym Uniwersytecie Artystycznym. Posługuje się głównie techniką linorytu oraz drzeworytu tworząc swoje wielkoformatowe prace.
Mówiąc bardzo prosto linoryt polega na wycinaniu białych elementów docelowego obrazu w linoleum za pomocą specjalnych dłutek. Później tak przygotowany linoryt smaruje się czarną farbą drukarską i odbija na prasie – elementy wypukłe odbijają się na czarno, podczas gdy wycięte wcześniej elementy pozostają białe. Otrzymujemy w ten sposób czarno-białą grafikę. Drzeworyt tworzy się w ten sam sposób, zmianie ulega jedynie materiał – linoleum zastąpione jest drewnem.
Wystawa prac będzie dostępna od 26 listopada do 31 grudnia w Galerii Antresola. Wstęp na wystawę jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze