Śląski Ogród Zoologiczny – na wstępie proszę się nie zrażać, że to chorzowskie zna każdy, że stare, że oklepane. Bo od tego roku wystartowała w nim nowość, której nie pamiętam, żeby kiedykolwiek w tym zoo była. A samo zoo znam odkąd... pamiętam. Nowością tą są pokazy karmienia zwierząt – na stronie ogrodu można wyczytać kiedy i jakie zwierzęta mają być karmione: pelikany o 9:30, pandy małe o 12:00 i hipopotam o 13:00. W zoo znajduje się około 360 gatunków, bilety normalne są w cenie 15zł, ulgowe 8zł, a posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na rabat -50%. Można też pociechom (dodatkowo płatnie) zafundować zabawę w Mini Parku Linowym ZOOLANDIA.
fotografia: UM Chorzów
Śląskie Wesołe Miasteczko – 16 atrakcji dedykowanych dzieciom, 14 karuzeli dla dorosłych i 10 miejsc familijnych, nie dyskryminujących ani jednej, ani drugiej kategorii wiekowej. Karnet całodniowy w weekendy dla dzieci do 12 roku życia jest w cenie 35zł, dla osoby powyżej dwunastu lat w cenie 45 złotych. Warto jednak przejrzeć na stronie wesołego miasteczka cennik, ponieważ są inne opcje biletowe dla dwójki dorosłych z różną ilością dzieci. Ceny przez cały tydzień obowiązują takie same.
fotografia: UM Chorzów
Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” – czyli używając popularniejszej nazwy skansen. Jeżeli ktoś znajdzie jednak czas w środę na wypad z dziećmi, warto się do niego wybrać na specjalnie zorganizowane w nim wydarzenie, o którym więcej informacji znaleźć można tutaj.
fotografia: UM Chorzów
Kolejka „Elka” – jedna z głównych i starszych atrakcji Parku Śląskiego. W 2006 roku przestała funkcjonować, ale w 2013 ponownie rozpoczęła kursy w zmienionej nowoczesnej formie. W tygodniu kursuje od 11:00 – 18:00, a w weekendy 11:00 – 19:00. Jednak w niektóre dni z różnych przyczyn, w tym z powodu niekorzystnej pogody, kolejka bywa nieczynna, więc przed zaplanowaniem wypadu dobrze byłoby wejść na stronę Elki, gdzie na kalendarzu jest dokładny harmonogram kursów. Przejazd dla dzieci do 16 roku życia w jedną stronę wynosi 8zł, a w obie 12zł. Kurs dla dorosłych wynosi 10zł, a w wypadku opcji z powrotem 15zł. Do dyspozycji klientów są czteroosobowe kanapy lub ośmioosobowe gondole, jest to więc dobra opcja zarówno dla mniejszej jak i większej rodziny na familijny wypad i obejrzenie parku z innej perspektywy.
fotografia: UM Chorzów
Planetarium Śląskie – może się głównie kojarzyć z zajęciami dydaktycznymi dla szkół, posiada jednak w swojej ofercie również seanse popularne o tematyce astronomicznej, dostępne dla szerszej publiczności, trwające około 40 minut. W weekendy odbywają się o godzinach: 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00. Bilet rodzinny (do 4 osób) kosztuje 30zł, a bilet wstępu dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny wynosi 15zł.
fotografia: UM Chorzów
Kolejka Wąskotorowa – frajda raczej dla młodszych dzieci, z którymi w wolną niedzielę można wybrać się na spacer po Parku Śląskim, a w pewnym momencie uatrakcyjnić go przejazdem kolejką, kursującą w weekendy od 10:00 do 21:00. Odjazdy odbywają się spod Stacji Śląskie Wesołe Miasteczko w odstępach trzydziestu minut. Na stronie parku znajdziemy informację o niskim koszcie tej zabawy – bilet w obie strony w cenie normalnej wynosi 7zł, a w cenie ulgowej 5zł. Przejazd w jedną stronę kosztuje 4zł i 3zł.
Park Linowy Silesia – znajduje się między Wesołym Miasteczkiem a stadionem GKS Katowice. Dobra opcja dla wielodzietnej rodziny, w której każde dziecko jest w innym wieku: Dziecięcy Park Linowy dla dzieci od 3 do 7 lat, w cenie 12zł bez limitu przejść. W Dużym Parku Linowym: Trasa MALUCH dla dzieci od 8 lat, w cenie 22 zł za dwa przejścia, Trasa ŚREDNIA dla dzieci od 14 lat, w cenie 25 zł za jedno przejście i wreszcie, dla zaciekawionych dorosłych, jedna z najtrudniejszych tras w Polsce, Trasa TRUDNA w cenie 40zł za jedno przejście. Prócz tego park oferuje jeszcze możliwość wspinaczki po ośmiometrowej ściance pod opieką intstruktora, w cenie 10zł za trzy wejścia.
Śniadanie na trawie – bardzo ekonomiczna, ale niekoniecznie gorsza opcja. W każdą sobotę w godzinach 10:00 – 16:00 na terenie Parku Śląskiego, w Rosarium, są organizowane śniadania na trawie. A co jest? Dokładnie to, o czym mówi nam nazwa. Spotkania mające na celu umożliwić choć chwilowe wyciszenie, odstawienie na bok codziennej gonitwy i zacieśnianie więzów z przyjaciółmi i rodziną. Na miejsce należy więc wziąć ze sobą koc i kosz pełen kanapek. Można jednak oddać się całkowicie odpoczynkowi, nie planować posiłku i spakować jedynie posłanie: bo w razie napadu głodu na miejscu dostępne są food trucki i inne stoiska ze zdrową żywnością, umożliwiające kupno gotowych potraw oraz produktów do samodzielnego przygotowania posiłku. Dodatkowo 4 czerwca o godzinie 11:00 odbędą się warsztaty odnośnie radzenia sobie ze stresem: Keep Calm and no stress. Jest to ciekawa opcja zacieśniania rodzinnych więzi podczas rozmowy i spokojnego, rodzinnego posiłku, o których zwykle nie pamiętamy. A najmłodsi będą mogli przeżyć prawdziwy piknik, a nie mieć z nim do czynienia jedynie przez pryzmat telewizora.
Napisz komentarz
Komentarze