W katowickim oddziale SARP rozstrzygnięto właśnie konkurs architektoniczny na koncepcję Polaricum. Na konkurs zostało zgłoszonych pięć prac. Jury nie przyznało pierwszej nagrody, drugą nagrodę ex equo otrzymały pracownie 8486 Architekci i AIM Architekci. Nagroda trzecia to P.A. NOVA i Ostrowscy Architekci.
- W projektach zabrakło akcentów, które silnie kojarzyłyby się ze środowiskiem polarnym. Nie spełniają one też do końca wymagania dobrostanu zwierząt i nie uwzględniają w całości aspektów wystawienniczych i ekonomicznych - wyjaśnia decyzję o nieprzyznaniu pierwszej nagrody Dieter Paleta, przewodniczący jury.
- To na razie ogólne wizje. W przyszłym roku zostanie ogłoszony już właściwy konkurs architektoniczny, a następnie stworzona zostanie dokumentacja techniczna. Potem będziemy myśleć o źródłach finansowania. Oprócz pieniędzy z budżetu województwa śląskiego, jest jeszcze kilka innych możliwości, na przykład fundusze inwestycyjne. Chcemy zainwestować w coś, co będzie komplementarne, a nie konkurencyjne wobec obiektów, które są bądź wkrótce powstaną w Polsce – tłumaczy Jolanta Kopiec, dyrektor ZOO w Chorzowie.
W obiekcie mają zamieszkać zwierzęta typowe dla obszaru polarnego, takie jak: białe niedźwiedzie i foki, lwy morskie, pingwiny, renifery, lisy oraz wilki polarne. Warunki, w których będą żyć nowi lokatorzy muszą być maksymalnie zbliżone do ich środowiska naturalnego, co wiąże się z wielkimi kosztami budowy. Według wstępnych szacunków, inwestycja będzie kosztować około 320 milionów złotych.
Rozpoczęcie budowy Polaricum zaplanowano na 2018 rok.
Fot. SARP Katowice
Napisz komentarz
Komentarze