Gmach przy ul. Dąbrowskiego 45 w Chorzowie został wzniesiony po pierwszej wojnie światowej. Wynikało to z konieczności zorganizowania przez nowy rząd własnej instytucji ubezpieczeniowej i zapewnienia ciągłości ochrony społeczeństwa. Po rozstrzygnięciu konkursu zarząd ZUS wytypował projekt Rudolfa Ziółko, ten bowiem spełniał nie tylko wymogi związane z funkcjonalnością, ale także wyglądem obiektu. Prace budowlane oraz wykończeniowe trwały zaledwie dwa lata i w 1927 roku uroczyście otwarto nową siedzibę. Budynek do dziś pełni swoją pierwotną funkcję, jako siedziba Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj także: Aneta Borowik w miejsce Henryka Mercika. Nowy konserwator zabytków w Chorzowie
Z dniem 13 września 2022 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1039/22.
- Zachowana substancja obiektu świadczy o jego proweniencji i pierwotnym przeznaczeniu. Budynek to dzieło, które jest niezwykle ważne dla miasta i regionu, ze względu na swoją wartość architektoniczną, a także historyczną. Walor artystyczny wynika ze scharakteryzowanej powyżej formy architektonicznej obiektu, będącej cennym przykładem ówczesnego budownictwa administracyjnego, jako siedziba instytucji publicznej. Wpis do rejestru zabytków omawianego budynku jest uzasadniony potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury, jako przykład wartościowego i interesującego budownictwa administracyjno-biurowego z lat 20. XX w. Jest niezwykle cennym przykładem takiego budownictwa na całym Górnym Śląsku, a także w Polsce - uzasadnił swoją decyzję Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
źródło: WUOZ Katowice
Napisz komentarz
Komentarze