Tlenek węgla, zwany "cichym zabójcą" jest bezbarwnym, bezzapachowym gazem, który jest wyjątkowo trudny do wykrycia bez odpowiednich urządzeń. Tlenek węgla uwalnia się, gdy w czasie spalania nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu do pełnego spalania różnych paliw, np. drewna, oleju, ropy, benzyny czy gazu.
Kiedy się pojawi, jego wczesne wykrycie zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo, daje czas na reakcję i ewakuację oraz pomaga uniknąć poważnych zagrożeń zdrowotnych związanych z jego wystąpieniem. Jak jednak wykryć ten niebezpieczny gaz? Do tego przyda się specjalna czujka.
Bartłomiej Czaja od dwóch lat uświadamia mieszkańców naszego miasta jak ważny jest to element wyposażenia każdego mieszkania czy domu.
- Dzięki czujce węgla jesteśmy w stanie szybko zareagować i powiadomić straż pożarną o zdarzeniu - mówi radny Bartłomiej Czaja. - Już od 2 lat prowadzę działania dla mieszkańców, jak ważne jest posiadanie takiej czujki w naszym domu i przekazuję bezpłatnie czujki w ramach akcji "NIE dla czadu". - dodaje. - Jeśli komuś potrzebny jest czujnik czadu, może się do mnie zgłaszać. Pula wciąż nie została wyczerpana - zachęca radny Chorzowa.
W tym roku czujki trafiły m.in. do seniorów, z którymi radny spotkał się w Domu Senior Plus przy Parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Chorzowie.
– Takie spotkania chciałbym zorganizować w kolejnych dzielnicach, przekazując kolejne czujniki – zakończył inicjator akcji.
W tym sezonie grzewczym, od 1 października, chorzowska straż pożarna wyjeżdżała ponad 40-krotnie do zgłoszeń związanych z ulatnianiem się tlenku węgla.
Co należy zrobić w przypadku zadziałania czujki? - Powinniśmy w takim przypadku w pierwszej kolejności przewietrzyć mieszkanie, otworzyć okna i wyjść z niego jeśli stężenie jest wysokie, a następnie zadzwonić na numer alarmowy - instruuje jeden ze strażaków Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Chorzowie.
Potrzebujesz takiego czujnika? Zgłoś się mailowo na [email protected].
Napisz komentarz
Komentarze