Szanowni Użytkownicy Parku Śląskiego,
W związku z pojawiającymi się i wielokrotnie powielanymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi działalności Spółki Park Śląski S.A., oświadczamy:
Historycznie teren WPKiW obejmował obszar: 620 hektarów i w całości należał do Skarbu Państwa. W trakcie przekształceń własnościowych w latach 90. i na początku lat 2000., wynikających między innymi z reformy samorządowej, został on podzielony na osobne obszary i dzisiaj zarządzany jest przez kilka podmiotów:
- tereny byłego Ośrodka Postępu Technicznego / Międzynarodowych Targów Katowickich (tereny Skarbu Państwa przekazane Miastu Chorzów oraz sprzedane w przetargach przez Miasto Chorzów deweloperom),
- Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,
- Stadion Śląski,
- Chorągiew Śląska ZHP,
- GKS Katowice,
- Park Śląski S.A.
Po w/w podziałach w ramach konsekwencji związanych z reformą samorządową w 2003 roku powstała Spółka, która do chwili obecnej zarządza terenem Parku Śląskiego.
Na obszarze Parku Śląskiego znajdują się dzisiaj między innymi: Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne Śląskie – Śląski Park Nauki oraz Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko. Jednocześnie żadna z tych jednostek nie jest zarządzana przez Spółkę Park Śląski, dzierżawią one wyłącznie teren Parku.
Teren byłego OPT/MTK został wyłączony z WPKiW na 10 lat przed powstaniem Spółki Park Śląski S.A. Pomimo wieloletnich działań Spółki, Park Śląski nie uzyskał możliwości uczestniczenia w przymiocie strony w procesach administracyjnych dotyczących terenu po byłym OPT/MTK z uwagi, iż przepisy administracyjne nie dopuszczają możliwości uczestniczenia Parkowi w procesach administracyjnych.
Park Śląski od wielu lat prowadzi działania mające na celu zabezpieczenie terenu 449 hektarów należącego do Spółki, mające zagwarantować mu niepodzielność i przede wszystkim ochronę roślinności i drzewostanu. Efektem tych działań jest pozyskanie 160 mln zł na realizację Projektu „EKOPARK zielona perła śląska – podróż do bioróżnorodności”. Jednocześnie Zarząd Spółki nie planował i nie planuje sprzedaży jakichkolwiek terenów należących do Spółki Park Śląski S.A.
Kolejną kwestią wymagającą wyjaśnienia jest organizacja ruchu na terenie Parku Śląskiego.
Wzmożony ruch pojazdów w Parku wynika z prowadzenia prac związanych z rewitalizacją obiektów Parku Śląskiego oraz z brakiem przestrzegania przez użytkowników Parku oznakowania, zakazującego wjazdu do jego centralnej części. W związku z powyższym Spółka Park Śląski przygotowała nowy system organizacji ruchu, który jest aktualnie na etapie procedury przetargowej i ma zostać wdrożony najpóźniej w 2025 roku. Docelowo wprowadzenie nowego systemu zablokuje możliwość przejazdu samochodów przez Park Śląski.
Na terenie Parku Śląskiego od 2018 roku realizowany jest Projekt Miejski pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, w ramach którego rewitalizacji podlegają historyczne obiekty parkowe. Wszystkie działania związane z realizacją Projektu wymagają przygotowania dokumentacji przetargowych i uzyskania zgód administracyjnych oraz uzgodnień z Konserwatorem Zabytków. W związku z tym prace prowadzone są etapami a zakończenie Projektu planowane jest na grudzień 2026 roku. Przepraszamy za niedogodności i utrudnienia w poruszaniu się po Parku.
Jednocześnie informujemy, że w ramach w/w Projektu modernizacji w najbliższych latach podlegać będą:
- Bulwary przy Stawie Przystań,
- Otoczenie Kanału Regatowego,
- Cichy zakątek,
- Aleja Żyrafy,
- Rosarium,
- Aleja Planetarium,
- Promenada Generała Jerzego Ziętka.
Jednocześnie oświadczamy, że usuwanie drzew z terenu należącego do Spółki Park Śląski odbywa się za wiedzą i w uzgodnieniu z Radą ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego oraz przedstawicielami Stowarzyszeń działających na rzecz ochrony Parku Śląskiego. Usuwanie drzew odbywa się wyłącznie w przypadkach: drzewostanu zagrażającego użytkownikom parku, drzew które usychają, oraz realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury parkowej i terenów na których prowadzona jest rewitalizacja obiektów. Każdorazowo w przypadku usuwania roślin, Spółka Park Śląski prowadzi nasadzenia zastępcze. Dodatkowo nasadzenia mają na celu zastąpienie gatunków wrażliwych na zmiany klimatyczne drzewami, które będą mogły poradzić sobie w obecnych warunkach przez kilkaset lat.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o nie powielanie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji dotyczących działalności Spółki Park Śląski S.A.
Więcej na temat wycinki pisaliśmy tutaj: Rzeź tysiąca drzew w pobliżu Parku Śląskiego. Wszystko zgodnie z prawem
źródło: materiały prasowe Parku Śląskiego
Napisz komentarz
Komentarze