Za datę powstania AKS-u Chorzów uznaje się 22 sierpnia 1910 roku, czyli dzień, w którym rozegrano pierwszy mecz piłkarski ówczesnego Verein für Rasenspiele (Rasensporte?) Königshütte (Towarzystwo do Gier na Trawie Królewska Huta). Miało to miejsce na placu przy kościele pw. św. Józefa, u zbiegu ulic Karola Miarki i Pudlerskiej (wtedy Hummeserei-Strasse i Annen-Strasse).
Klub rozpoczął swoją działalność dzięki ogromnemu zapałowi Austriaka włoskiego pochodzenia - Kurta Pallaviciniego. Niedługo po tym, poza piłką nożną, uruchomiono w klubie dwie kolejne sekcje - lekkoatletyczną i tenisa ziemnego.
Od tego czasu piłkarze popularnych Koniczynek zostali wicemistrzami Polski (1937), trzykrotnie sięgali po brązowy medal, a także trzy razy wywalczyli mistrzostwo Górnego Śląska (1942, 1943 i 1944).
Czytaj także: W Chorzowie stał jeden z najnowocześniejszych stadionów II RP. Dziś jest tam centrum handlowe
Lekkoatletyka przyniosła AKSie m. in. dwa złote medale olimpijskie (Halina Richter w roku 1964 i Kajetan Duszyński, rok 2021 - oboje w Tokio). W sumie 12-krotnie szczypiornistki (5x) i szczypiorniści (7x) klubu sięgali po mistrzostwo Polski!
To tylko część sukcesów, jakimi może pochwalić się 114-letni AKS Chorzów. Także w najnowszej historii, sportowcy z koniczynką na piersi sięgają po trofea największych imprez. Dziś w klubie prężnie działają sekcje lekkiej atletyki, piłki nożnej, a także zapasów i sportów walki.
Rokrocznie w okolicach urodzin klubu, na Stadionie Miejskim w Chorzowie przy ul. Lompy odbywa się mityng lekkoatletyczny, upamiętniający Pawła Kozubka i Olgę Kałużową. Obie te postacie święciły triumfy z AKS-em, zarówno podczas kariery zawodniczej, jak i trenerskiej. W tym roku imprezę, którą zapoczątkowano w latach 70-tych, zaplanowano na 8 września. Więcej szczegółów na ten temat ma pojawić się już niebawem.
fot. fotopolska.eu (historyczny stadion na Górze Redena)
Napisz komentarz
Komentarze