Krótka historia
Konstrukcja kościoła z Bytomia Bobrka powstała w 1932 roku na terenie Łużyc. Rekonstrukcja zabytku wraz z budową infrastruktury drogowej w skansenie to koszt 3 milionów złotych. Budowa ma zakończyć się w lipcu. Rekonstrukcja ocalić ma nie tylko budynek, ale także bogatą historię i wspomnienia.
To będzie największa inwestycja na terenach, o które skansen został kilka lat temu powiększony. W lipcu 2014 roku ogień zajął drewniany kościół, wtedy to pojawiła się deczyzja o jego przeniesieniu. Obecnie trwają prace budowlane. Część tego wyposażenia, jak krzesła, ołtarz, ambona, udało się zachować. Pozostałe zostaną odtworzone. Całkowity koszt prac, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, to około 1,7 miliona złotych.
Co ciekawe, świątynia wybudowana została z prefabrykowanych elementów przez firmę Christoph und Unmack z miasta Niska. Na Górnym Śląsku w podobny sposób, przez tą samą firmę, wybudowane zostały kościół ewangelicko-augsburski w Zabrzu-Mikulczycach oraz obserwatorium geofizyczne w Raciborzu. W tej samej technologii wzniosła też dom Alberta Einsteina.
– Kościół wprawdzie nie pochodzi z ery ludowej. Wzniesiono go w 1932 roku już w erze przemysłowej. Wykonano go w technice nawiązującej do obiektów drewnianych. To bardzo duży obiekt, który na pewno uatrakcyjni naszą kolekcję. Zwłaszcza, że do jego wzniesienia wykorzystano sporo nowinek technologicznych. Będziemy chcieli je przybliżyć – wyjaśnia Andrzej Sośnierz, dyrektor Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie.
Świątynia ma zostać uroczyście oddana do użytku 13 września.
Fot.: www.facebook.com/Skansen
Napisz komentarz
Komentarze